Zamknij

Rosjanie odłączyli największą elektrownię atomową w Ukrainie. "Pierwszy raz w historii"

25.08.2022 16:47

Okupowana przez wojska rosyjskie ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu została w czwartek odłączona od krajowego zasilania - poinformował państwowy operator sieci energetycznej w Ukrainie.

Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od sieci
fot. Maxar Technologies/Associated Press/East News

“Działania najeźdźców spowodowały całkowite odłączenie elektrowni jądrowej od sieci energetycznej. To pierwsza taka sytuacja w historii elektrowni” - poinformował ukraiński Enerhoatom na Telegramie. 

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział 16 sierpnia, że Rosjanie chcą ukraść energię wytwarzaną w elektrowni, aby zasilić nią Krym. - Wiemy dobrze, że Rosjanie chcą przekierować energię, produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową, na Krym i całkowicie odciąć od tej energii te tereny Ukrainy, które znajdują się pod kontrolą rządu w Kijowie - stwierdził Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.

Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od sieci

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze, największa tego typu w Europie i trzecia na świecie, została zajęta przez wojska rosyjskie na początku marca. Obecnie stacjonuje tam ok. 500 Rosjan, są tam także materiały wybuchowe i artyleria ciężka.

Władze Ukrainy od tygodni oskarżają Rosję o ostrzały artyleryjskie w pobliżu i na terenie elektrowni. Specjaliści i organizacje międzynarodowe ostrzegają przed możliwym zagrożeniem jądrowym.

loader

RadioZET.pl/AFP/PAP