Zamknij

Rosjanie ostrzelali fabrykę pocisków pod Kijowem. „Odpłacili nam za zniszczenie Moskwy”

15.04.2022 16:41
Rosjanie ostrzelali fabrykę pocisków pod Kijowem. Odpłacili nam za zniszczenie Moskwy
fot. archiwalne krążownika Moskwa. Autor: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY/HANDOUT

Fabryka pod Kijowem produkująca rakiety Neptun, które według armii ukraińskiej zostały użyte w ataku na rosyjski krążownik Moskwa, została trafiona w wyniku rosyjskiego ataku. Informację podała Agencja AFP.

Wojna w Ukrainie toczy się 51 dni. Ostatnie doniesienia z frontu mówią, że rosyjska armia jest w ruinie. Od początku wojny agresor stracił sprzęt o wartości 11 mld dolarów. Najdroższym rodzajem utraconego uzbrojenia był krążownik rakietowy Moskwa, wart około 750 mln dolarów.

Atak Rosji na ukraińską fabrykę rakiet Neptun

Rosjanie poważnie uszkodzili warsztat ukraińskiej fabryki, leżącej ok. 30 km na południowy zachód od Kijowa, oraz przylegający do niego budynek administracyjny. Popękały także szyby około 50 samochodów zaparkowanych na pobliskim parkingu.

Nieco wcześniej rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony podał, że siły rosyjskie zniszczyły warsztat fabryki przy użyciu rakiety manewrującej Kalibr. Właściciel zakładu znajdującego się nieopodal fabryki powiedział AFP, że trafień było pięć, a jeden z jego pracowników został powalony na ziemię siłą wybuchu.

Moim zdaniem odpłacili nam za zniszczenie Moskwy

Właściciel zakładu sąsiadującego z fabryką

Robotnicy pracujący w pobliżu fabryki powiedzieli, że rosyjski atak nie spowodował żadnych ofiar w ludziach. W czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu.

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. „Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie” – ocenił w czwartek emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, cytowany przez portal CNN.

RadioZET.pl/PAP/AFP/CNN

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C