Zamknij

"Zagrażają całemu światu". Zełenski pokazał nagranie z kolejnego ataku Rosjan

Mikołaj Pietraszewski
19.09.2022 11:59

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Trzy reaktory siłowni działają w zwykłym trybie - poinformował koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. - Rosja zagraża całemu światu, trzeba zatrzymać ją, póki nie jest za późno - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Elektrownia atomowa
fot. Telegram/Wołodymyr Zełenski

Rosjanie ostrzelali Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim (południowa część kraju). Koncern Enerhoatom - operator ukraińskich elektrowni jądrowych - przekazał, że w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.

Rosjanie ostrzelali elektrownię jądrową. "Zagrażają całemu światu"

"Wszystkie trzy reaktory Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej działają w zwykłym trybie. Nikt z pracowników siłowni nie ucierpiał" - dodano w komunikacie, opublikowanym w serwisie Telegram.

Na incydent zareagował już Wołodymyr Zełenski. "Rosja zagraża całemu światu. Trzeba ją zatrzymać, póki nie jest za późno" - napisał na Telegramie. Do wpisu dołączył nagranie wideo oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia. 

Przypomnijmy, że to niejedyny tego typu obiekt, który pojawia się w kontekście rosyjskiej inwazji. Wcześniej strona ukraińska oskarżała wojska rosyjskie o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej siłowni atomowej na Ukrainie, która jest obecnie okupowana przez Rosjan. W ostatnich dniach personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie".

RadioZET.pl/PAP/Telegram