Zamknij

Rosjanie ostrzeliwują drogę do elektrowni atomowej. Tędy mają jechać eksperci z MAEA

Jan Wysocki
30.08.2022 15:04

Zgodnie z przewidywaniami, rosyjskie wojska ostrzeliwują drogi, którymi misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) powinna dotrzeć do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Celem Kremla jest zmuszenie delegacji, by dojechała na miejsce przez okupowane Krym lub Donbas - oznajmił we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Eksperci MAEA
fot. DEAN CALMA/AFP/East News

W jego ocenie są to celowe działania Rosjan, którzy "robią wszystko", żeby narzucić MAEA przejazd przez zajęte terytoria Ukrainy. "Stanowisko (Kijowa) pozostaje niezmienne. Dostęp do elektrowni tylko przez obszary kontrolowane (przez nas). Demilitaryzacja (tego obiektu). Natychmiastowe wycofanie (stamtąd) rosyjskich wojsk. Wyłącznie ukraiński personel na terenie siłowni" - podkreślił Podolak na Twitterze.

Delegacja MAEA, zmierzająca na inspekcję do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jest już w Kijowie - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo energetyki. Zastrzegło, że nie będzie wypowiadać się o dalszych planach misji ze względów bezpieczeństwa. 

14 specjalistów jest już w Kijowie

14-osobowa delegacja, na czele z szefem MAEA Rafaelem Grossim, ma dotrzeć do okupowanej przez rosyjskie wojska elektrowni w najbliższych dniach. Dziennik "Wall Street Journal" podał, że eksperci rozpoczną pracę w obiekcie w najbliższą środę, a zakończą w sobotę. Według mediów w składzie misji są m.in. eksperci z Polski, Litwy, Chin i Serbii. Nie ma wśród nich specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii. 

Położona w Enerhodarze na południu Ukrainy, Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora w nocy z 3 na 4 marca.  Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały obiekt, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

RadioZET.pl/PAP