Zamknij

Rosjanie porywają krewnych ukraińskich żołnierzy. Nie oszczędzają nawet dzieci

24.06.2022 22:10

Siły rosyjskie porywają na terenach okupowanych krewnych ukraińskich żołnierzy, w tym również dzieci - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Większość przypadków porwań notuje się na południu, w obwodach zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraina
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował ukraiński wywiad wojskowy, siły rosyjskie porywają na terenach okupowanych krewnych ukraińskich żołnierzy. Uprowadzani są zarówno dorośli, w tym kobiety i ludzie w podeszłym wieku, jak też dzieci - przekazał HUR na Telegramie.

Rosjanie porywają krewnych ukraińskich żołnierzy. Nie oszczędzają nawet dzieci

Porwania krewnych ukraińskich żołnierzy stają się działaniem systemowym. Bazy danych obywateli ukraińskich trafiają w ręce Rosjan podczas zajmowania budynków administracyjnych albo dzięki pomocy zdrajców i kolaborantów.

"Niedawno zdarzył się przypadek, że okupanci wzięli w charakterze zakładników kilkoro dzieci jednego z ukraińskich żołnierzy. [...] Może się zdarzyć tak, że władze rosyjskie będą żądać od żołnierzy ukraińskich przybycia na okupowane terytoria w zamian za wypuszczenie krewnych" - napisano w komunikacie. 

"Każdy z takich przypadków jest świadectwem zbrodni wojennych, dokonywanych na naszej ziemi. Z uwagi na bezpieczeństwo HUR nie publikuje nazwisk żołnierzy ani porwanych krewnych" - dodano.

RadioZET.pl/PAP/Telegram