Zamknij

Rosjanie szykują "przymusową mobilizację" w tym regionie. "Terroryzują mieszkańców"

21.04.2022 07:21

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie planują zorganizować przymusową mobilizację mieszkańców do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie - podaje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według sztabu "kontynuowane jest terroryzowanie mieszkańców", a wojska rosyjskie chcą całkowicie zablokować pomoc humanitarną ze strony ukraińskich władz.

Rosja
fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Abacapress.com/East News

Jak podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w obwodzie chersońskim na południu kraju Rosjanie planują zorganizować przymusową mobilizację mieszkańców do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie.

Rosjanie szykują "przymusową mobilizację" w obwodzie chersońskim

W opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie podkreślono, że "kontynuowane jest terroryzowanie mieszkańców", a wojska rosyjskie chcą całkowicie zablokować pomoc humanitarną ze strony ukraińskich władz.

"W wiosce Zołota Bałka Rosjanie powiedzieli mieszkańcom, że «zielonych korytarzy» ewakuacyjnych więcej nie będzie i zabronili im opuszczania miejscowości" - czytamy w komunikacie. Wojska rosyjskie zapowiedziały też, że w przypadku ostrzału przez siły ukraińskie ich pozycji, zaczną ostrzeliwać wioskę.

W Bałakliji w obwodzie charkowskim ranni żołnierze rosyjscy zaczęli być umieszczani w miejskiej przychodni, mimo tego, że wojskowy szpital już zorganizowano w budynku szkoły muzycznej. "Rozlokowanie okupantów w miejskiej przychodni świadczy o znacznym wzrośnie liczby rannych i problemach z ich medyczną ewakuacją" - napisał sztab.

W ciągu minionej doby ukraińskie siły strąciły cztery cele powietrzne: trzy drony i jeden pocisk manewrujący. "W obwodzie donieckim i ługańskim odparto poprzedniego dnia dziewięć ataków wroga" - dodano.

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo