Zamknij

Rosjanie tworzą fałszywe nagrania z wojny w Ukrainie. "Minister obrony wydał rozkaz”

29.03.2022 22:15

Ukraińskie ministerstwo obrony uprzedza, że Rosjanie dostali rozkaz przygotowania wideo, na których zainscenizują złe traktowanie jeńców przez ukraińską armię. Ma to być kolejny etap przygotowywania fake newsów w celu zmylenia opinii publicznej.

Rosjanie tworzą fałszywe nagrania z wojny w Ukrainie. Minister obrony wydał rozkaz
fot. Facebook.com

Wojna w Ukrainie toczy się nie tylko na froncie. Rosjanie atakują również w sieci. Najpierw zaatakowane zostały rządowe serwery, następnie sieć została zalana fałszywymi informacjami z działań militarnych, a we wtorek rosyjskie MSZ poinformowało na Twitterze, że za śmierć cywilów odpowiedzialni są ukraińscy neonaziści.  

Ukraiński resort obrony opublikował informację, z której wynika, że Rosjanie mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców. Powód? „Chcą nas zdyskredytować” – podało ministerstwo.

Rosjanie inscenizują znęcanie się Ukraińców nad jeńcami, aby publikować fałszywe nagrania

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że rosyjscy wojskowi tworzą nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.

Pojawił się rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie tworzenia fejków o jeńcach. Rosyjskim wojskowym rozkazano stworzyć i rozpowszechnić zainscenizowane nagrania, na których rzekomo ukraińska strona w nieludzki sposób traktuje rosyjskich jeńców Ukraiński resort obrony

Ukraiński resort obrony uważa, że Rosja próbuje w ten sposób skompromitować Ukrainę. W komunikacie dodano: "Oszustwo wykryto! Ukraina zwycięży". Do wpisu dołączono nagranie z wypowiedziami mężczyzn, którzy mówią po rosyjsku, że są dobrze traktowani w Ukrainie.

W materiale wideo poinformowano też, że hakerzy pokazali rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie stworzenia fałszywych informacji o jeńcach. Dodano zdjęcie dokumentu, w którym m.in. napisano: "w związku z rosnącą liczbą faktów oddawania się do niewoli przez wojskowych rosyjskich (...) rozkazuję opracowanie i rozpowszechnienie serii materiałów wideo z demonstracją nieludzkiego traktowania jeńców przez wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy”.

RadioZET.pl/PAP

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową

 Wojna w Ukrainie na żywo: