Zamknij

Rosjanie uderzają w Odessę i Żytomierz. Ukraińcy strącili pocisk nad Winnicą

21.05.2022 11:16
Rosyjskie ataki na Odessę i Żytomierz
fot. Truxa, Signal/Telegram (screen)

Rosyjskie wojsko poinformowało w sobotę o przeprowadzeniu ataków rakietowych na cele w Żytomierzu i Odessie. Pociski miały trafić w "zachodnie dostawy broni dla Ukrainy" oraz zaopatrzenie wojskowe. W Winnicy ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się strącić rosyjską rakietę.

Resort obrony Rosji w komunikacie podał, że pocisk Kalibr trafił "zachodnie dostawy broni dla Ukraińców w Donbasie" na dworcu kolejowym Malin w okolicy Żytomierza. Kanał Truxa na Telegramie opublikował wideo, które ma pokazywać moment eksplozji i kłęby dymu.

Kreml dodał, że w sobotę rosyjskie rakiety trafiły również w port w Odessie, gdzie składowano zaopatrzenie wojskowe dla armii. Władze w Kijowie na razie nie komentują tych doniesień. Obwodowa administracja w Winnicy podała, że nad miastem zestrzelono rosyjski pocisk. Przed uderzeniem do celu powstrzymała go ukraińska obrona przeciwlotnicza.

Rosjanie chcą otoczyć miasta w Donbasie

Siły rosyjskie będą nadal podejmować starania o otoczenie Siewierodoniecka i Popasnej w obwodzie ługańskim. Prawdopodobnie udało im się przesunąć nieco na północ, zachód i południe od Popasnej – poinformował w sobotę amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według ISW rosyjskie źródła mogą zawyżać liczbę ukraińskich żołnierzy, którzy opuścili kombinat Azowstal w Mariupolu – aby uzgodnić ich wymianę na jak największą liczbę rosyjskich jeńców lub po to, by ukryć, że zaledwie "setkom" ukraińskich obrońców udało się przez kilka miesięcy bronić zakładu. Agencja Reutera podała w piątek, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu obrony, że Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców Azowstalu.

ISW pisze, że są doniesienia o odzyskaniu przez żołnierzy rosyjskich niektórych pozycji straconych na skutek ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa. Jednak zdaniem Instytutu siły rosyjskie wkrótce zakończą wycofywanie się spod Charkowa. W opinii ISW siły rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do wielkiej kontrofensywy ukraińskiej i długotrwałego konfliktu na południu Ukrainy.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C