Zamknij

Rosjanie ukradli autobusy pełne pomocy humanitarnej. Miały ewakuować Melitopol

08.04.2022 11:31

- Autobusy ewakuacyjne wiozące pomoc humanitarną, które przyjechały z Zaporoża do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, zostały przejęte przez Rosjan – poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

zniszczony blok mieszkalny w Borodziance
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Wojna na Ukrainie to dramat setek tysięcy cywilów z miast okupowanych lub obleganych przez Rosjan. Masakra w Buczy pokazała, że siły rosyjskie mordują Ukraińców na kontrolowanych przez siebie terytoriach. Ludność cywilna ginie także w wyniku ostrzału miast. Mariupol sukcesywny równany jest z ziemią, w tragicznej sytuacji jest także Melitopol.

Rosja uniemożliwia dostarczenie do obleganych miast pomocy humanitarnej, z tego powodu mieszkańcy Mariupola umierają z głodu. Nie udała się próba dostarczenia żywności i leków do Melitopola – autobusy, które miały w drodze powrotnej ewakuować cywilów z terenu walk, zostały przejęte przez Rosjan.

Rosjanie skonfiskowali pomoc dla Melitopola. Leki, żywność i środki higieny

Do Melitopola została wysłana cała kolumna autobusów z pomocą humanitarną. Miała dostarczyć leki, żywność i środki higieny do obleganego miasta, a wracając ewakuować jak największą liczbę mieszkańców.

Rosjanie uniemożliwili przeprowadzenie akcji. Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch poinformował, że autobusy wraz z zawartością zostały przejęte przez siły rosyjskie.

- Kierowcom kazali przesiąść się do jednego autobusu i jechać z powrotem. Resztę autobusów skonfiskowali – oznajmił Staruch.

Informację tę, jak podaje ukraińska redakcja Radia Swoboda, potwierdził również mer Melitopola Iwan Fedorow. Według niego skonfiskowano całą pomoc humanitarną – leki, żywność, środki higieny.

Radio Swoboda dodało, że kolumna liczyła siedem autobusów.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: