Zamknij

Rosjanie użyli rakiet Kindżał. Nie zadziałał alarm przeciwlotniczy

PAP
08.08.2022 15:04
Rosjanie użyli rakiet Kindżał. Nie zadziałał alarm przeciwlotniczy
fot. Shutterstock/Dianov Boris

W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał. Dotąd ostrzeliwali tymi rakietami tylko najważniejsze dla nich cele - zakomunikowało dowództwo siły powietrznych Ukrainy.

"To najnowocześniejszy typ rakiet w rosyjskim uzbrojeniu. Po wprowadzeniu do służby w 2018 roku wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt" - napisano w oświadczeniu armii ukraińskiej na Facebooku. Dowództwo sił powietrznych opisuje Ch-47M jako hipersoniczne pociski przenoszone przez samoloty MiG-31, Tu-22M3 i Tu-160. 

Armia ukraińska bezradna

Dowództwo sił powietrznych przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom. 

"Od 24 lutego 2022 roku (czyli inwazji rosyjskiej na Ukrainę - red.) odnotowano tylko kilka przypadków zastosowania pocisków tego typu. Wróg stara się je wykorzystywać wyłącznie przeciw nadzwyczaj ważnym celom" - głosi komunikat.

Atak rakietami Kindżał. Nie zadziałał alarm przeciwlotniczy

O rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę i obwód winnicki armia ukraińska poinformowała późnym wieczorem w niedzielę. Wskazała, że doszło do zakłóceń w funkcjonowaniu systemu ogłaszania alarmu przeciwlotniczego. Ostrzelane zostały cele wojskowe. 

O użyciu pocisków Kindżał w atakach na Ukrainę poinformowano po raz pierwszy w marcu tego roku. Celem ataku z użyciem tych pocisków był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy.

RadioZET.pl/PAP

C