Zamknij

Rosjanie walczą z ukraińską partyzantką. "Zamknęli Mariupol"

PAP
22.07.2022 21:09

Rosyjscy okupanci zdecydowali o zamknięciu do poniedziałku wjazdu i wyjazdu z Mariupola nad Morzem Azowskim w ramach walki z partyzantami – poinformował w piątek doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

Zniszczony Mariupol
fot. V Ictor/Xinhua News/East News

 Mariupol, położony w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, jest zamknięty od godz. 16 w piątek (godz. 15 w Polsce) do godz. 6 rano w poniedziałek. 

- Będą przeprowadzać intensywną "filtrację" i działania antypartyzanckie – oznajmił Andriuszczenko. "Filtracją" Rosjanie nazywają proces segregacji i wyławiania spośród mieszkańców zaatakowanych i okupowanych ukraińskich terytoriów osób, które mają nastawienie proukraińskie i nie popierają rosyjskiej agresji.

Rosjanie ponoszą straty w Mariupolu

Według doradcy mera przyczyną tych kroków była "zła noc" dla okupantów w Berdiańsku, gdzie siły rosyjskie straciły "pewną liczbę" żołnierzy. 

Andriuszczenko zapowiedział, że spodziewa się brutalnych działań okupantów, i zaapelował do mieszkańców o ostrożność. "Wyczyśćcie telefony. Nie wychodźcie z domów bez konieczności. Omijajcie posterunki. Pomagajcie sobie nawzajem" – napisał. W zniszczonym na skutek rosyjskich bombardowań Mariupolu pozostaje pod okupacją ok. 100 tys. ludzi.

RadioZET.pl/PAP