Zamknij

Rosjanie zaczynają się bać? CNN: niszczą mosty, żeby spowolnić Ukraińców

13.05.2022 16:48
transporter opancerzony z żołnierzami na kadłubie
fot. YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Trzy mosty na rzece Doniec zostały zniszczone w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim w miarę wycofywania się stamtąd wojsk rosyjskich – podała w piątek stacja CNN po przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych zrobionych przez BlackSky i Europejską Agencję Kosmiczną.

Wojna w Ukrainie zmienia oblicze – inicjatywę operacyjną zaczynają przejmować Ukraińcy, którzy rozpoczęli kontrofensywę mającą wyprzeć Rosjan znad Morza Czarnego i Azowskiego oraz z Donbasu. Duża w tym zasługa broni, jaką otrzymali od krajów Zachodu – w okolicach frontu widziano między innymi dostarczone przez Polskę czołgi.

Ukrainie udało się wyzwolić kilka miejscowości. Rosjanie najwyraźniej postanowili opóźnić ataki sił ukraińskich, wysadzając w powietrze kilka mostów. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że zniszczono co najmniej 3 obiekty.

Mosty nad Dońcem wysadzone. Rosjanie chcą spowolnić ukraińską kontrofensywę?

Z analizy zdjęć przeprowadzonej 12 maja wynika, że na rzece Doniec w obwodzie charkowskim zniszczone zostały 3 mosty. Z fotografii wykonanych przez satelity BlackSky wynika, że przestały istnieć przeprawy w pobliżu miast Rubiżne i Staryj Sałtiw. Oba miasta kilka dni temu zostały wyzwolone przez ukraińskich żołnierzy.

Na materiałach ESA widać dodatkowo, że wysadzony został trzeci most, położony na południe od dwóch pierwszych. Na północy znajdują się jeszcze dwie przeprawy przez Doniec. Ich stanu nie można było jednak sprawdzić ze względu na duże zachmurzenie.

Stacja CNN przyznała, że nie wiadomo, kto zniszczył mosty. Najbardziej skorzystaliby jednak na tym Rosjanie, którzy są systematycznie odpychani od Charkowa. Brak łatwo dostępnych przepraw spowolni tempo poruszania się ukraińskich wojsk oraz utrudni logistykę dostaw niezbędnych do toczenia działań bojowych.

Rosjanie niszcząc mosty mogli też przy okazji chcieć ochronić ważne szlaki dostaw, biegnące na wschód od Dońca. Dostarczane są tamtędy zapasy, które mają „kluczowe znaczenie” dla rosyjskiej ofensywy na miasto Izium w obwodzie charkowskim oraz na obwód ługański.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C