Zamknij

Rosjanie zamknęli obwód graniczący z Ukrainą. "Zakaz wyjazdu i wjazdu"

PAP
26.09.2022 09:39

Władze Rosji zabroniły wyjazdu i wjazdu do graniczącego z Ukrainą obwodu rostowskiego. Osobom z tego obwodu, przebywającym poza miejscem zamieszkania, nakazano powrót w ciągu trzech dni - informuje w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie zamknęli obwód rostowski
fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News/Zdjęcie ilustracyjne

Sztab podał również, że wezwani do rosyjskiego wojska, przybywający do punktów mobilizacyjnych w obwodzie biełgorodzkim, również graniczącym z Ukrainą, otrzymują spis rzeczy, które muszą kupić na własny koszt, ze szczególnym uwzględnieniem ciepłej odzieży. 

Równocześnie wróg przeprowadza ogłoszone przez siebie, nielegalne „referenda” na południu i wschodzie Ukrainy - informuje sztab. W obwodzie zaporoskim i ługańskim przedstawiciele władz okupacyjnych chodzą po mieszkaniach wraz z uzbrojonymi rosyjskim żołnierzami, zmuszając mieszkańców do udziału w "głosowaniu". Działania takie mają też na celu znalezienie mężczyzn, których można wcielić do rosyjskiej armii.

Rosja zamknęła obwód rostowski, graniczący z Ukrainą

W Swatowem w obwodzie ługańskim wezwania do wojska otrzymują mężczyźni, którzy właśnie ukończyli 18 lat, choć zazwyczaj do armii wciela się po ukończeniu lat 19. Pozostałą część męskiej populacji, szczególnie kierowców ciężarówek, również kieruje się do jednostek wojskowych. 

Relacjonując działania zbrojne, sztab zwraca szczególną uwagę, że Rosjanie skupili swoje wysiłki na próbach całkowitego opanowania obwodu donieckiego oraz na utrzymaniu już zdobytych terytoriów.

loader

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK