Zamknij

Rośnie liczba Polaków starających się o brytyjski paszport. Najwięcej podań od lat

Redakcja
26.08.2017 18:08
Rośnie liczba Polaków starających się o brytyjski paszport. Najwięcej podań od lat
fot. Pexels.com

Polacy coraz chętniej ubiegają się o brytyjskie obywatelstwo. Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego wynika, że od referendum ws. Brexitu liczba Polaków składających wnioski o brytyjskie obywatelstwo wzrosła o 44 proc.

Rok po referendum w sprawie Brexitu - od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku - wnioski o uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa złożyło ponad 6,1 tys. Polaków w porównaniu z blisko 4,3 tys. osób rok wcześniej – podaje PAP.

Ogólnoeuropejski trend

Trend ten nie dotyczy jednak tylko Polaków. Rok po referendum na Wyspach, o 80 proc. wzrosła liczba wniosków kierowanych w tzw. grupie UE14, czyli starszych państw członkowskich Wspólnoty, m.in. Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch. Takich podań złożono ponad 28 tys.

Negocjacje Londyn-Bruksela

To, jak po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię będą formalnie traktowani obcokrajowcy mieszkający na Wyspach jest głównym tematem negocjacji pomiędzy Londynem a Brukselą.

Milion Polaków na Wyspach

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i zgodnie z planem powinna opuścić UE do końca marca 2019 roku. Według najnowszych szacunków w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad milion Polaków.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz