Zamknij

Rośnie liczba wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Zaczyna brakować pracowników

Redakcja
31.05.2017 11:45
Rośnie liczba wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Zaczyna brakować pracowników
fot. pexels.com

Według najnowszych danych, migracja do Wielkiej Brytanii w 2016 roku spadała do 133 tys. osób. Rok wcześniej na Wyspy przeprowadziło się o 51 tys. więcej. CNN Money wylicza, że wyjazdy obywateli najnowszych państw członkowskich UE wzrosły o 67 proc.

Coraz więcej Europejczyków decyduje się na opuszczenie Wielkiej Brytanii. Trend ten zbiegł się z zagłosowaniem Wyspiarzy za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Brakuje ludzi do pracy

Według danych z 2017 r. bezrobocie w Wielkiej Brytanii jest najniższe od 40 lat, a wiele branż, jak np. hotelarstwo, budownictwo, czy służba zdrowia, cierpią na niedobór pracowników.

Wśród opuszczających Zjednoczone Królestwo jest wielu mieszkańców krajów tzw. nowej Unii, czyli państw, które jako ostatnie dołączyły do UE – Europy Środkowej i Wschodniej. W porównaniu do roku 2015, w 2016 liczba wyjeżdżających zwiększyła się o 67 proc. Jednym z powodów może być niepewność przed nadchodzącym Brexitem i spadek kursu funta, który od czasu referendum jest niższy o około 14 proc.

3 mln pracowników z UE

W liczącej 65 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii żyje około 3 mln osób z innych państw UE. Pracują oni w wielu branżach. 23 czerwca 2016 roku w referendum Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem. Opcję opuszczenia wspólnoty wybrało 51,89 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/Wikipedia/strz