Zamknij

Rośnie napięcie na linii Tajwan-Chiny. Miliony ludzi schodzi pod ziemię

09.08.2022 12:55
Rośnie napięcie na linii Tajwan-Chiny. Miliony ludzi schodzi pod ziemię
fot. SAM YEH/AFP/East News

Tajwan przygotowuje swoje schrony przeciwlotnicze w związku z napięciami na linii USA-Chiny. Inwazja Rosji na Ukrainę również budzi nowe obawy o możliwość chińskiego ataku na wyspę.

Chiny uważają Tajwan za swoje terytorium i zwiększyły aktywność militarną w powietrzu i na wodach wokół niego. Jest to związane z niedawną wizytą Nancy Pelosi, która zaostrzyła relację pomiędzy Chinami a USA.

Tajwan zwiększył swoją gotowość do odparcia ewentualnego ataku. Przygotowania obejmują wyznaczenie schronów, w których ludzie będą mogli się schronić. Oprócz schronów są przestrzenie podziemne, takie jak parkingi, piwnice, metro i podziemne centra handlowe.

Tajwan szykuje schrony dla 12 milionów ludzi

W Tajpej znajduje się ponad 4600 takich punktów, które mogą pomieścić około 12 milionów ludzi, czyli ponad czterokrotność populacji miasta.

18-letnia Harmony Wu była zaskoczona, gdy dowiedziała się, że podziemna hala handlowa, w której ona i inni młodzi ludzie ostatnio ćwiczyli taniec, zostanie zamieniona na schron przeciwlotniczy na wypadek wojny. Jednak jak dodała, jest to dla niej zrozumiałe.

- Schronienie jest bardzo potrzebne. Nie wiemy, kiedy może nadejść wojna, a one mają zapewnić nam bezpieczeństwo – powiedziała Wu na miejscu w pobliżu stacji metra w Tajpej.

Tajwan. Aplikacja wskaże drogę do schronów

Urzędnicy z Tajpej uzupełniają bazę danych i wprowadzają kolejne miejsca schronienia do aplikacji na smartfony. Rozpoczęto też kampanię w mediach społecznościowych oraz rozwieszono plakaty, które mają informować, gdzie znajduje się najbliższe schronienie. Wejścia do schronów są oznaczone żółtą etykietą wielkości kartki A4, gdzie podano maksymalną liczbę osób, które może zabrać.

Wysoki rangą urzędnik w urzędzie miasta odpowiedzialny za schrony powiedział, że wydarzenia w Europie zwróciły jeszcze bardziej uwagę na to zagadnienie. - Spójrz na wojnę w Ukrainie – powiedział Reuterowi Abercrombie Yang, dyrektor Biura Administracji Budynkami.

- Nie ma gwarancji, że niewinna osoba nie zostanie poszkodowana – powiedział, dodając, że właśnie dlatego społeczeństwo musiało zostać poinformowane. - Wszyscy obywatele powinni mieć świadomość kryzysową. Potrzebujemy schronów na wypadek ataku chińskich komunistów - dodał.

Rośnie napięcie z Chinami. Tajwan szykuje się na inwazję

W zeszłym miesiącu Tajwan przeprowadził kompleksowe ćwiczenia na całej wyspie po raz pierwszy od czasu, gdy pandemia koronawirusa zakłóciła regularne ćwiczenia.

Wśród instrukcji, jakie obywatele otrzymywali w przypadku nadlatujących pocisków, było zejście na parking w piwnicy z rękami zakrywającymi oczy i uszy z otwartymi ustami - aby zminimalizować wpływ fal uderzeniowych.

Niektórzy zwolennicy obrony cywilnej twierdzą, że należy zrobić więcej. Władze są prawnie zobowiązane do utrzymywania schronów w czystości i otwarte, ale nie muszą być zaopatrzone w zapasy, takie jak żywność i woda.

RadioZET.pl/Reuters

C