Zamknij

To oni kazali strzelać do ukraińskich cywilów. Prokuratura publikuje ich zdjęcia

28.06.2022 21:20
Rosjanie
fot. Prokuratura obwodu kijowskiego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew. Prokuratura opublikowała ich wizerunki.

Według informacji opublikowanej przez SBU wojskowi pełnili służbę w 15. Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych 2. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Krasnoszczokow był dowódcą batalionu stacjonującego w podkijowskiej Peremosze, a Wasiliew - jego zastępcą.

SBU ustaliła nazwiska dowódców, którzy kazali strzelać do cywilów

W Peremosze podczas tymczasowej okupacji w lutym br. mieli oni nielegalnie pojmać i uwięzić siedmiu cywilów - podała na swojej stronie prokuratura obwodu kijowskiego, która również informuje o tej sprawie.

Następnie obaj przesłuchiwali ich i torturowali, usiłując pozyskać informacje na temat ukraińskich wojskowych i funkcjonariuszy innych struktur siłowych. Prokuratura opublikowała na swojej stronie zamazane wizerunki obydwu mężczyzn:

Rosjanie
fot. Prokuratura obwodu kijowskiego

„W końcu wydali podwładnym rozkaz rozstrzelania ludzi z karabinów maszynowych bezpośrednio w miejscu tortur, a następnie wysadzenia budynku w powietrze razem z ciałami, by ukryć zbrodnię wojenną” - podano w komunikacie SBU. Rosjanie zabili wówczas pięć osób.

Prokuratura i SBU powiadomiły, że obaj wojskowi zostali zaocznie powiadomieni o statusie podejrzanych o dokonanie przestępstwa (złamania praw i zwyczajów wojny).

RadioZET.pl/PAP/kobl.gp.gov.ua

C