Zamknij

Rosyjscy żołnierze kradną wodę w Ukrainie. Straty sięgają milionów euro

PAP
17.03.2022 22:49

Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy. 

Rosyjskie wojsko
fot. SERGEY BOBOK/AFP/East News

Rosjanie zajęli 24 lutego budynki zarządzające Kanałem Północnokrymskim, które regulowały dopływ wody ze Zbiornika Kachowskiego na Półwysep Krymski - wskazano w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Zbiornik Kachowski znajduje się na rzece Dniepr i leży na obszarach obwodów zaporoskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego. "27 lutego wróg zniszczył także tymczasową zaporę, most samochodowy i główną zaporę Kanału" - dodała ukraińska Państwowa Inspekcja Ekologiczna.

Część mieszkańców okupowanego Krymu miała ograniczony dostęp do wody w okresie po rosyjskiej aneksji półwyspu w 2014 roku. Moskwa oskarżała o ten stan rzeczy Kijów, który po aneksji zamknął dostawy wody przez Kanał Północnokrymski. Władze ukraińskie odpowiadały, że zgodnie z konwencją genewską o ochronie osób cywilnych podczas wojny obowiązek zagwarantowania mieszkańcom wody, tak jak jedzenia i leków, spoczywa na Rosji.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo: