Zamknij

Rosyjska kolumna w stronę Kijowa praktycznie stoi w miejscu. Mniej ataków z powietrza

10.03.2022 08:18
Rosyjskie czołgi
fot. "AFP PHOTO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY/East News

Ukraińcy skutecznie stawiają opór rosyjskiemu lotnictwu, a kolumna pojazdów zmierzająca do Kijowa nie posunęła się w znaczący sposób - podał w czwartek brytyjski resort obrony. Dodano, że Kreml wysłał na wojnę poborowych, pomimo zaprzeczeń na ten temat ze strony Władimira Putina.

Rosja od 15 dni kontynuuje inwazję na Ukrainę. Jednym z głównych celów wojsk Putina jest atak na Kijów. Według zachodnich analityków na północ od ukraińskiej stolicy znajduje się długa kolumna pojazdów militarnych. 

W czwartek rano brytyjskie Ministerstwo Obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazało, że rosyjska kolumna pod Kijowem nie przesunęła się w znaczący sposób już od ponad tygodnia, a w ostatnich dniach zauważono zmniejszoną aktywność rosyjskiego lotnictwa.

Brytyjski wywiad: Rosjanie nie poczynają postępów w drodze do Kijowa

"Nastąpił zauważalny spadek ogólnej rosyjskiej aktywności w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w ostatnich dniach, prawdopodobnie w efekcie nieoczekiwanej skuteczności i oporu sił ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Rosja wysłała żołnierzy poborowych na Ukrainę, mimo poprzednich zapewnień prezydenta Putina, że tego nie zrobi. W miarę jak liczba ofiar będzie rosła, prezydent Putin będzie zmuszony sięgać do wszystkich oddziałów rosyjskich sił zbrojnych i innych źródeł, by uzupełniać straty" - napisano.

W środę brytyjski wywiad wojskowy przekazał, że rosyjskie MON potwierdziło stosowanie na Ukrainie systemu uzbrojenia TOS-1A. Podkreślono, że jest on wykorzystywany do wystrzeliwania rakiet termobarycznych. Z powodu użytego w nich tlenu takie pociski przy eksplozji wywołują większy podmuch. Używanie ich przeciwko cywilom jest zakazane przez międzynarodowe konwencje.

Wojna w Ukrainie. Najnowsze informacje. Relacja na żywo

RadioZET.pl/PAP

C