Zamknij

Rosyjski duchowny grzmi ws. Polski. "Kara czeka na każdego"

08.08.2022 14:27
Rosyjski duchowny grzmi ws. Polski. "Kara czeka na każdego"
fot. Twitter/Hanna Liubakova

W działania propagandowe Moskwy, równie aktywnie włączona jest Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Duchowni często usprawiedliwiają wojnę rozpętaną przez Rosję. Andriej Tkaczow podczas kazania cytował powieść "Taras Bulba" Nikołaja Gogola gdzie przekonywał, że Rosja walczy "ze zdrajcami, którzy pokochali Polkę".

Andriej Tkaczow to znany rosyjski duchowny, który ma swój kanał na YouTube. Udostępnia on w sieci nagrania swoich kazań. Często tematyka jego wypowiedzi nie odnosi się tylko do Boga i cerkwi, ale też do sytuacji w kraju. Tkaczow nieustannie szerzy rosyjską propagandę

Tkaczow mówi o Polsce

W najnowszym filmiku postanowił wytłumaczyć, co jest przyczyną wojny w Ukrainie. Jego zdaniem, "kara czeka na każdego zdrajcę, który pokochał Polkę, Amerykankę lub Brytyjkę". - Na zdrajcę, który sprzedał swoją duszę za mityczne szczęście w Europie - dodał.

Tkaczow powiedział, że Wojna w Ukrainie, jest "uzasadniona". Opiera on swoją tezę na powieści ukraińsko-rosyjskiego pisarza Nikołaja Gogola "Taras Bulba" z połowy XIX wieku, w której autor krytycznie opisuje Polaków.

Powieść ta jest osadzona na tle konfliktów polsko-kozackich z dawnych czasów i nie ma żadnego odniesienia do obecnej sytuacji w Ukrainie. "I potem zmartwychwstanie Taras Bulba i zapyta - czy pomogli tobie twoje Lachy (Polacy - red.)" - mówił dalej duchowny.

Kim jest Andriej Tkaczow?

Andriej Tkaczow to duchowny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, arcykapłan, kaznodzieja i misjonarz. Stał się rozpoznawalny w Rosji dzięki telewizji, gdzie wygłaszał swoje kazania.

Urodził się w Ukrainie. Po przeprowadzce do Rosji został oskarżony przez Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego o "oświecony analfabetyzm, osłodzony charyzmą duchowej godności", brak dobrego wykształcenia teologicznego i nienawiść do Ukrainy.

RadioZET.pl

C