Zamknij

Rosyjski dziennik: Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec

Redakcja
03.08.2017 12:03
Rosyjski dziennik: Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec
fot. Archiwum Radia ZET

Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec – piszą w czwartek „Wiedomosti”. Zdaniem rosyjskiego dziennika koncern Gazprom zwiększył przesył gazu przez gazociąg OPAL, czyli biegnące przez Niemcy przedłużenie Nord Stream.

Zagłosuj

Czy nasi sąsiedzi budując gazociąg dookoła Polski postąpili fair?

Liczba głosów:

Zdaniem ekspertów efektem zagrania Gazpromu będą wielomilionowe straty dla Ukrainy. – Jeśli oprzeć się na szacunkach, według których dochody Ukrainy z tranzytu gazu wyniosły w zeszłym roku około 2 mld USD, to może ona stracić około 400 mln USD, co jest dla Kijowa dość znaczną sumą – komentuje Dmitrij Marinczenko, ekspert Fitch Ratings.

400 mln dolarów straty dla Kijowa

– Gazprom stale deklaruje zamiar zrezygnowania z tranzytu gazu przez Ukrainę, jednak dopóki nie zostaną zbudowane gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok, jedyną możliwością realizowania tej polityki pozostają niewykorzystane jeszcze przepustowości OPAL – czytamy w dzienniku „Wiedomosti”.

Gazociąg na dnie Bałtyku

OPAL to przedłużenie gazociągu Nord Stream ułożonego na dnie Bałtyku. W 2009 r. Gazprom otrzymał rezerwację na połowę przepustowości, a za sprawą decyzji Komisji Europejskiej z końca października 2016 r. rosyjska spółka zyskała możliwość wykorzystywania 80 proc. przepustowości gazociągu.

Czy Przystanek Woodstock jest bezpieczny? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz