Zamknij

Rosyjski przemysł szykuje się na długą wojnę. W tle wizyta Szojgu

PAP
13.08.2022 11:22

Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Dowodzić na to ma ostatnia wizyta rosyjskiego ministra obrony w zakładach produkujących czołgi.

Wojna w Ukrainie
fot. Leon Klein / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/East News (ilustracyjne)

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia mobilizację przemysłu w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów.

HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy prezydent Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD) - relacjonuje ISW.

Kreml mobilizuje przemysł. Szykuje się na długą wojnę

Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na doniesienia rosyjskiego portalu Ura, według którego w zakładach Urałwagonzawod wizytę złożył 12 sierpnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Urałwagonzawod to największy rosyjski producent czołgów. Według wywiadu ukraińskiego zakłady borykają się z problemami finansowymi z powodu sankcji zachodnich i nie wywiązały się z kontraktów państwowych.

"Jeśli wizyta Szojgu faktycznie się odbyła, to sugeruje ona, że Kreml próbuje wznowić operacje kompleksu wojskowo-przemysłowego, lub je rozszerzyć" - ocenia ISW. Przypomina, że już wcześniej wskazywał na "kryptomobilizację gospodarki rosyjskiej" dokonywaną przy pomocy regulacji prawnych.

Chodzi o przepisy podpisane przez Putina 14 lipca br., zobowiązujące biznes rosyjski - zarówno państwowy, jak i prywatny - do wykonywania zamówień wojskowych. Przepisy te pozwalają również władzom państwowym na wprowadzanie zmian w warunkach zatrudnienia pracowników przedsiębiorstw.

"Przyjęcie tych przepisów wskazuje, że Kreml będzie wprowadzał dalsze kroki na rzecz rozszerzenia swej bezpośredniej kontroli nad działaniami rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - prognozuje ISW.

RadioZET.pl/PAP