Zamknij

Rosyjski śmigłowiec wleciał w przestrzeń państwa NATO. "Poważny incydent"

10.08.2022 19:47
Rosyjski śmigłowiec wojskowy
fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/East News (ilustracyjne)

We wtorek w estońską przestrzeń powietrzną wleciał rosyjski śmigłowiec wojskowy. Wezwaliśmy ambasadora Rosji w Tallinie, by wyrazić nasz formalny protest - przekazało w środę MSZ Estonii. Dodano, że do incydentu doszło na południowym wschodzie kraju.

Jak napisano w komunikacie resortu dyplomacji, "Estonia uważa to za niezwykle poważny i godny ubolewania incydent, który jest również całkowicie nieakceptowalny". Doprecyzowano, że do naruszenia doszło na południowym wschodzie Estonii, "w pobliżu posterunku granicznego Koidula, gdy rosyjski śmigłowiec bez pozwolenia wszedł w estońską przestrzeń powietrzną".

Zaznaczono, że podczas spotkania przedstawiciele MSZ Estonii "po raz kolejny stanowczo potępili trwającą inwazję Rosji na Ukrainę" i podkreślili konieczność przestrzegania przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej innych państw i prawa międzynarodowego. 

USA gwarantują pomoc wojskową dla państw bałtyckich

Stany Zjednoczone będą prowadzić więcej ćwiczeń wojskowych z krajami bałtyckimi, w tym z Łotwą - zapowiedział w środę minister obrony Lloyd Austin podczas pierwszej od 1995 roku wizyty amerykańskiego wojskowego polityka tej rangi w Rydze.

Jak przekazała agencja Associated Press, Austin przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem. Powiedział, że aby wzmocnić region przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Rosji, USA będą utrzymywać stały kontyngent żołnierzy, którzy będą tam delegowani z amerykańskich jednostek stacjonujących w innych krajach Europy, ale mogą oni być przerzucani również ze Stanów Zjednoczonych. W obecnie w Łotwie stacjonuje na stałe amerkańskich 500 żołnierzy.

Austin jest pierwszym amerykańskim ministrem obrony, który odwiedził Łotwę od prawie trzech dekad; ostatnim szefem Pentagonu, który udał się na Łotwę, był William Perry w 1995 roku. Podkreślił rosnące znaczenie krajów bałtyckich, które od zachodu sąsiadują z Rosją, przez co obawiają się, że mogą być kolejnymi ofiarami agresji Moskwy.

Minister Pabriks powiedział reporterom, że głównymi priorytetami Łotwy jest wynegocjowanie z USA stacjonowania większej liczby amerykańskich wojskowych, częstszych wspólnych ćwiczeń i dodatkowej pomocy finansowej na zakup nowego sprzętu wojskowego oraz wzmocnienie obrony przestrzeni powietrznej i wybrzeża. Dodał, że obawia się zagrożenia ze strony Białorusi, której - jak zauważył - nie uważa za niepodległe państwo, lecz za część Rosji. Oświadczył, że Łotwa jest zaniepokojona zagrożeniem wzdłuż granicy łotewsko-białoruskiej i uważnie ją obserwuje.

W ciągu dwóch dni spotkań z politykami w Rydze (w tym z prezydentem Egilsem Levitsem i premierem Artursem Krisjanisem Karinsem) Austin wielokrotnie podkreślał zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomoc w obronie regionu. We wtorek spotkał się z żołnierzami USA, w tym z członkami Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa (SFAB), która prowadzi szkolenia dla sojuszników. Zaznaczył, że chce utrzymać wykorzystanie SFAB w regionie bałtyckim w przyszłości.

RadioZET.pl/PAP

C