Zamknij

Rosyjski żołnierz odpowie za zabicie cywila. To pierwszy taki wyrok

Katarzyna Witwicka
11.05.2022 14:55
Rosyjski żołnierz odpowie za zabicie cywila. To pierwszy taki wyrok
fot. Frederic Munsch/SIPA/SIPA/East News

21-letni Rosjanin, który zabił mieszkańca Ukrainy na północy kraju, może już nigdy nie wyjść z więzienia. Po raz pierwszy od początku wojny wojskowy będzie odpowiadał za zabójstwo.

Wojna w Ukrainie każdego dnia ujawnia brutalność wojsk Putina. Po raz pierwszy od początku konfliktu rosyjski żołnierz odpowie przed sądem za zabicie cywila. 21-letni wojskowy Wadim Szyszymarin czeka na sprawę w ukraińskim areszcie.

Rosyjski żołnierz stanie przed sądem za zabicie cywila

Wadim Szyszymarin, 21-letni żołnierz 4. dywizji pancernej obwodu moskiewskiego 28 lutego miał zabić mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim w Ukrainie. 62-letni mężczyzna prowadził rower poboczem drogi. Młody żołnierz na polecenie innego wojskowego oddał w jego stronę kilka strzałów, mieszkaniec poniósł śmierć na miejscu.

Jak podała prokurator generalna Iryna Wenediktowa, żołnierze nie chcieli, by mieszkaniec Czupachiwki przekazywał dalej informację o obecności rosyjskich żołnierzy w tym regionie. Podejrzany o zabicie cywila Szyszymarin przebywa w areszcie.

- Prokuratura i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zebrali wystarczająco dużo dowodów świadczących o jego winie – oznajmiła Wenediktowa. Młodemu wojskowemu grozi co najmniej 10 lat więzienia. Sąd może orzec karę dożywotniego pozbawienia wolności.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO

C