Zamknij

Rosyjskie myśliwce naruszyły polską przestrzeń powietrzną

Magdalena Barszczak
05.10.2022 15:10

Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły polską i szwedzką przestrzeń powietrzną - przekazały włoskie siły powietrzne. "Europejskie myśliwce brały dziś udział w międzynarodowej akcji w celu ich przechwycenia" - dodano.

myśliwce
fot. Włoskie siły lotnicze

Włosi poinformowali, że rosyjskie myśliwce natychmiast zostały zmuszone do powrotu w przestrzeń powietrzną Kaliningradu. To międzynarodowa akcja w ramach misji Baltic Air Policing.

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń nad Polską. Kolejny incydent

Przypomnijmy, rosyjski samolot został namierzony 29 września blisko granicy z Polską. Wiadomo, że jego obecność nie została wcześniej zakomunikowana. Myśliwce NATO zostały poderwane do lotu. 

"Jeszcze jeden natychmiastowy start dla Eurofighterów z Sił Powietrznych zaangażowanych w działania Air Policing w Polsce" - podała włoska armia.

O tym, że rosyjska maszyna naruszyła przestrzeń NATO, informowano także w sierpniu. Węgierski minister obrony przekazał wówczas, że nad południowym Bałtykiem przelatywał niezidentyfikowany samolot.

"Węgierski samolot myśliwski został podniesiony wysoko wczesnym świtem z powodu niezidentyfikowanego samolotu. Zgodnie z międzynarodową procedurą pomyślnie przejął i zidentyfikował rosyjski IŁ-76 kierujący się na południe. Po schwytaniu Gripen (lekki myśliwiec szwedzkiej konstrukcji -  red.) wrócił na lotnisko w Siauliai na Litwie" – przekazał minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

RadioZET.pl