Zamknij

Rosyjskie okręty zmierzają w stronę Odessy. "Widać co najmniej 14 jednostek"

16.03.2022 00:58
ruch wojsk w kierunku Odessy
fot. Rex Features /East News

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza informacje o ruchu rosyjskich okrętów w kierunku Odessy - pisze we wtorek agencja Ukrinform. Z kolei agencja Interfax Ukraina poinformowała, że rosyjskie okręty rozpoczęły już ostrzał wybrzeża.

Rosyjskie okręty zmierzają w stronę Odessy - informuje agencja Ukrinform. Z kolei Interfax podaje, że ukraińskie wybrzeże w rejonie Odessy zostało ostrzelane przez rosyjskie okręty.

Naval News publikuje zdjęcia satelitarne, pokazujące okręty rosyjskiej marynarki wojennej, zbliżające się do ukraińskiego wybrzeża. Na fotografiach widać co najmniej 14 jednostek.

Według wstępnej analizy ukraińskich sił zbrojnych kawalkada okrętów podzielona jest na trzy grupy: dwie składają się z okrętów wojennych, druga - kilku okrętów desantowych.

Ruch rosyjskich wojsk w kierunku Odessy

Na czele grupy północnej prawdopodobnie płynie holownik lub trałowiec, za nim są dwa desantowce i kolejny holownik. Druga grupa najwyraźniej składa się z mniejszych okrętów wojennych, takich jak korwety rakietowe.

Ukrinform
fot.

Ukrinform

Grupie południowej dowodzi krążownik typu Moskwa. Prawdopodobnie w tej grupie znajdują się trzy okręty desantowe oraz mniejszy okręt wojenny, prawdopodobnie korweta rakietowa.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Kilka dni temu mer Odessy poinformował podczas briefingu, że miasto przygotowuje się do możliwego wtargnięcia wojsk rosyjskich. Miasto ma możliwość solidniejszego przygotowania się do obrony dzięki temu, że walki trwają w Chersoniu i Mikołajowie - dodał.

- Prognozujemy, że agresor planuje "wziąć" nasze miasto przez Wozneseńsk w kierunku Naddniestrza. W ten sposób miasto będzie odcięte i zostanie otoczone - powiedział. - W tym czasie okręty desantowe Rosji mogą okrążyć miasto ze strony morza - zaalarmował.

RadioZET.pl/ PAP/ Ukrinform/ Interfax

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C