Zamknij

Merkel po rozmowie z Putinem. Tematem incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

Redakcja
27.11.2018 10:10
Merkel po rozmowie z Putinem. Tematem incydent w Cieśninie Kerczeńskiej
fot. ---

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak informuje Kreml, Putin wyraził „poważne zaniepokojenie” decyzją o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie. Rozmowę zainicjowały Niemcy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Głównym tematem rozmowy był niedzielny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej.

W czasie rozmowy z kanclerz Niemiec prezydent Rosji miał obarczyć Ukrainę odpowiedzialnością za „stworzenie jeszcze jednej sytuacji konfliktowej”. Po raz kolejny zarzucił Ukrainie „prowokację” i naruszenie wód terytorialnych Rosji. Putin wyraził też nadzieję, że Niemcy „powstrzymają Ukrainę przed kolejnymi nieprzemyślanymi krokami”.

Zobacz także

Niemiecka kanclerz mówiła z kolei o konieczności dialogu i deeskalacji napięć.

Oboje nie wykluczyli możliwości analizy incydentu przy udziale ekspertów straży granicznej Rosji i Ukrainy. Jak uzgodnili, w tej sprawie pozostaną „w ścisłym kontakcie”.

Zobacz także

Rosyjskie siły specjalne w niedzielę ostrzelały i zajęły w Cieśninie Kerczeńskiej trzy ukraińskie okręty wojskowe. Zatrzymały także 24-osobową załogę tych jednostek. Rosja oskarżyła Ukrainę o przekroczenie jej granicy. Strona ukraińska twierdzi, że do incydentu doszło na wodach neutralnych.

RadioZET.pl/PAP/JŚ