Zamknij

Rumunia: Rozbił się MiG-21, zginął pilot

Redakcja
08.07.2018 08:19
MiG-21
fot. Twitter screen

Myśliwiec MiG-21 rozbił się w sobotę na południowym wschodzie Rumunii podczas pokazów lotniczych w regionie Calarasi (na Nizinie Wołoskiej), pilot zginął - poinformowało rumuńskie ministerstwo obrony.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

36-letni porucznik Florin Rotaru uczestniczył w pokazach, które oglądało tysiące widzów. Wypadek, którego przyczyny nie zostały jeszcze ustalone, nie spowodował innych ofiar. W sprawie wypadku wszczęto dochodzenie.

- Brak słów, by opisać ból armii rumuńskiej po tej stracie - powiedział minister obrony narodowej Mihai-Viorel Fifor.

MiG-i z czasów radzieckich wciąż stanowią trzon rumuńskich sił powietrznych i są nadal wykorzystywane do zadań obrony powietrznej. Agencja AFP przypomina, że jeden rumuński MiG rozbił się w roku 2017, a jego pilot zdołał się pomyślnie katapultować.

Zobacz także

Rumunia inwestuje miliardy dolarów w modernizację swojej armii. Bukareszt kupił już 12 amerykańskich myśliwców F-16 w Portugalii i planuje zakup kolejnych.

Katastrofa MiG-29

W piątek o godz. 1.57 w nocy w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie) rozbił się samolot MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku. Okoliczności wypadku bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

W 2001 roku w Nowej Pilonie koło Elbląga doszło do katastrofy wojskowego myśliwca MiG-21. Wojskowy samolot należący do 41 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Malborku podczas lotu szkoleniowego runął wówczas na ziemię niedaleko drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa i stanął w ogniu.

RadioZET.pl/PAP/DG