Zamknij

Rumuńska gospodarka nie przestaje zadziwiać

Redakcja
16.05.2017 22:17
Rumuńska gospodarka nie przestaje zadziwiać
fot. flickr

Gospodarka Rumunii ma się lepiej niż zakładano w optymistycznych scenariuszach. W pierwszym kwartale 2017 r. kraj ten zanotował wzrost PKB o 5,7 proc. – To fantastyczna wiadomość – chwalił się na Facebooku Sorin Grindeanu, premier Rumunii.

Takiego wyniku nie spodziewał się nawet obóz rządzący w siódmym co do wielkości państwie w Europie. W zeszłym roku IV kwartał owocował wzrostem na poziomie 4,8 proc, co również było sporą niespodzianką.

Zobacz także

Z informacji o wzroście PKB zadowolony był premier Rumunii – Fantastyczna wiadomość dla Rumunii. Gospodarka urosła w pierwszym kwartale o 5,7%, to o wiele lepiej od prognoz! Naszym obowiązkiem jest sprawić, aby wzrost ten odczuli wszyscy mieszkańcy Rumunii – napisał na Facebooku – pisał na swoim Facebooku Sorin Grindeanu.

Optymistyczne prognozy

Jak podaje portal Bankier.pl, według prognoz Komisji Europejskiej w 2017 r. rumuński PKB ma wzrosnąć o 4,3 proc., rządowe prognozy mówią natomiast o 5,2 proc. Motorami tego wzrostu ma być konsumpcja, którą wzmocniły wzrost emerytur i płacy minimalnej oraz kolejna obniżka podatków. Od początku tego roku podstawowa stawka VAT została obniżona o 1 punkt procentowy, do 19 proc. Wcześniej, w czerwcu 2015 r., władze Rumunii obniżyły VAT na żywność z 24 proc. do 9 proc., zaś od początku 2016 r. podstawowa stawka VAT zmniejszona została z 24 proc. do 20 proc.

RadioZET.pl/Bankier.pl/strz