Zamknij

Rusza szczyt G7. Główne tematy rozmów to walka z terroryzmem, migracja i klimat

Redakcja
26.05.2017 10:24
Rusza szczyt G7. Główne tematy rozmów to walka z terroryzmem, migracja i klimat
fot. PAP

W sycylijskim mieście Taormina rozpoczyna się dwudniowy szczyt przywódców G7. Premier Włoch, Paolo Gentiloni, powiedział, że głównymi tematami rozmów będą: walka z terroryzmem, migracja, klimat oraz relacje z Afryką. To 43. raz, gdy spotykają się przywódcy siedmiu gospodarczych potęg.

W dwudniowym szczycie wezmą udział szefowie państw i rządów Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, USA, Kanady i Japonii. Włoska prezydencja G7 przygotowała deklarację „Bezpieczeństwo obywateli”, która ma zostać przyjęta w sobotę.

Trudne tematy

Jak podkreślają komentatorzy, należy oczekiwać pełnej zgody wśród przywódców USA Donalda Trumpa, Wielkiej Brytanii Theresy May, Francji Emmanuela Macrona, Niemiec Angeli Merkel, Kanady Justina Trudeau, Japonii Shinzo Abe i włoskiego premiera w kwestii walki z terroryzmem. Odnośnie spraw związanych z ochroną klimatu i handlu, między przywódcami może dojść do dużych różnic zdań.

Opinia publiczna oczekuje, że podczas szczytu prezydent USA, Donald Trump, powie, co zamierza zrobić z porozumieniem paryskim, ratyfikowanym przez jego poprzednika, Baracka Obamę. Nie od dziś wiadomo o krytycznym stosunku Trumpa do spraw związanych z ekologią i ochroną klimatu. Prezydent USA jest zdania, że porozumienie paryskie niesie ze sobą zbyt duży koszt.

Włoska twierdza

Położona u podnóża wulkanu Etna, masowo odwiedzana przez turystów Taormina, na czas szczytu 26-27 maja została zamieniona w prawdziwą twierdzę. W wąskich uliczkach malowniczego miasteczka chodzą uzbrojeni mundurowi, a miejsca, gdzie przywódcy państw zamierzają się pojawiać, są dokładnie sprawdzane.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Bankier.pl/strz