Zamknij

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona amerykańskiego sądownictwa miała 87 lat

19.09.2020 17:22
Ruth Bader Ginsburg
fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Amerykańska sędzia Sądu Najwyższego, ikona sądownictwa w USA i walki o prawa kobiet, zmarła w wieku 87 lat. "Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości” - oświadczył prezes SN USA John Roberts.

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. 87-letnia ikona sądownictwa w USA i walki o prawa kobieta zmarła w piątek, w swoim domu w Waszyngtonie z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową.

Ruth Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego. Była szczególnie wyczulona była na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną.

Zobacz także

"Nasz naród stracił historycznego prawnika - napisał w oświadczeniu prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts - "W Sądzie Najwyższym straciliśmy ukochaną koleżankę. Dzisiaj opłakujemy ją, ale z pewnością przyszłe pokolenia będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką znaliśmy - niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości" - brzmi poruszający tekst.

Zobacz także

Od 2009 roku cierpiała na raka trzustki, a wcześniej na na raka jelita grubego. W grudniu 2009 roku miała operacyjnie usuwane zmiany na płucach. W lipcu tego roku poinformowała, że poddaje się chemioterapii w związku z nawrotem choroby nowotworowej, lecz nie zamierza rezygnować z pracy w SN.

Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Legenda amerykańskiego sądownictwa odeszła w wieku 87 lat

Ostatnie problemy zdrowotne Ginsburg podsyciły spekulacje o jej ewentualnym przejściu w stan spoczynku, co pozwoliłoby prezydentowi Donaldowi Trumpowi na mianowanie bardziej konserwatywnego sędziego.

Zobacz także

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat. Są mianowani dożywotnio. Dotychczas przewaga konserwatywnych sędziów nad liberalnymi w Sądzie Najwyższym wynosiła 5:4.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP