Zamknij

Nie będzie tanich lotów na Ukrainę. Ryanair anuluje trasy do Kijowa i Lwowa

Redakcja
11.07.2017 07:48
Nie będzie tanich lotów na Ukrainę. Ryanair anuluje trasy do Kijowa i Lwowa
fot. Marcin Stępień/Agencja Gazeta

Ryanair nie będzie latał na Ukrainę. Odwołano loty do Lwowa i Kijowa. Powodem ma być niedotrzymanie warunków umowy przez lotnisko w stolicy.

Samoloty linii lotniczych Ryanair nie polecą na Ukrainę, a więc na lotniska w Kijowie i we Lwowie. Przewoźnik poinformował o odwołaniu lotów z Europy w poniedziałek wieczorem. Zawieszono też możliwość kupowania biletów.

Powodem ma być konflikt z lotniskiem w Kijowie, które zdaniem włodarzy linii lotniczych nie dotrzymuje warunków umowy.

Z kolei władze ukraińskiego lotniska zaznaczyły, że część żądań irlandzkiego przewoźnika jest nie do zaakceptowania. Padały postulaty o zwolnienie Ryanaira z opłat lotniskowych, bezpłatną reklamę i biuro sprzedaży biletów na lotnisku.

- Ryanair chce, żeby wszystkie sporne sprawy były załatwiane w Londynie, zgodnie z angielskim prawem. My z kolei chcemy te spory rozstrzygać w ukraińskich sądach - mówił prezes lotniska w Kijowie Paweł Riabikin podczas konferencji prasowej.

Żądania miały być nie do przyjęcia dla ukraińskiego partnera. Chodzi o ochronę narodowych linii lotniczych (droższych i może mniej konkurencyjnych w stosunku do Ryanaira) Ukraine International Airlines.

Pasażerowie, którzy kupili bilety, mogą liczyć na zwrot pieniędzy.

David O’Brien, główny dyrektor handlowy Ryanair, nazywa takie zachowanie dowodem na to, że Ukraina nie jest wiarygodnym państwem dla inwestorów.

Lotnisko Kijów Boryspila straci tym samym około pół miliona pasażerów. Kilkaset osób straci też pracę.

RadioZET.pl/KM