Zamknij

Ryanair: po Brexicie loty na kontynent mogą zostać zawieszone

Redakcja
30.03.2017 16:02
Ryanair
fot. sxc.hu

Popularne linie lotnicze Ryanair, z których bardzo chętnie korzystają Polacy latający po Europie, ostrzegają, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej loty do tego kraju mogą zostać zawieszone.

Machina Brexitu ruszyła. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało przełożenie niemal na każdą dziedzinę życia Brytyjczyków, ale i mieszkańców innych krajów UE. Ucierpieć może m.in. transport lotniczy. Jak podał magazyn Independent, linie lotnicze Ryanair ostrzegają, że w marcu 2019 roku połączenia lotnicze pomiędzy UK a resztą kontynentu mogą zostać zawieszone.

Firma z siedzibą w Dublinie, która obsługuje przeszło 1800 lotów do ponad 200 miejsc docelowych w 33 krajach, wezwała rząd Wielkiej Brytanii do jak najszybszego uregulowania kwestii transportu lotniczego kraju po wyjściu ze Wspólnoty Europejskiej. W przeciwnym razie władze ryzykują, że Wielka Brytania będzie odcięta od reszty Europy.

Kenny Jacobs - szef marketingu Ryanaira - stwierdził, że zawarcie umowy w sprawie przemysłu lotniczego między UE a Wielką Brytanią powinno być kwestią priorytetową, bo już w 2018 roku linie lotnicze muszą sfinalizować tworzenie harmonogramów lotów na kolejny rok. "Staje się niepokojące, że rząd UK nie ma planu B na utrzymanie zliberalizowanych połączeń lotniczych pomiędzy krajem a resztą Europy" - dodał Jacobs.

W tej chwili wszystkie linie lotnicze mające siedzibę w Unii Europejskiej latają w przestrzeni powietrznej członków Unii dzięki utworzonemu w latach 90. wspólnemu europejskiemu obszarowi lotniczemu. Niestety, po środowym uruchomieniu procedury wystąpienia z UE Wielka Brytania ma tylko dwa lata, by renegocjować warunki dostępu do dotychczasowego rynku.

Właściciele linii lotniczych liczą na to, że formalności uda się dopełnić.

RadioZET.pl/Independent/SA