Zamknij

"Ryzyko katastrofy nuklearnej". ONZ bije na alarm w sprawie Zaporoża

07.09.2022 06:32

Rosja nie ma prawa wykorzystywać Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w swojej brudnej wojnie – powiedział przedstawiciel USA w ONZ ambasador Jeffrey DeLaurentis. Dyplomata zaapelował do Kremla o powstrzymanie agresji i wycofanie swoich wojska z Ukrainy. 

Zaporoska Elektrownia Atomowa
fot. HANDOUT/AFP/East News

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał do utworzenia zdemilitaryzowanego kordonu wokół okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej. Ostrzegł, że jakiekolwiek uszkodzenie siłowni w Zaporożu może skończyć się katastrofą dla całego regionu.

ONZ ostrzega przed "ryzykiem katastrofy nuklearnej"

Ambasador Jeffrey DeLaurentis podkreślił, że rosyjska delegacja wystawiła "pieśni i tańce" w Radzie Bezpieczeństwa, zwołując kolejne posiedzenie, aby uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. Zamiast tego, według niego, "Rosja nie ma prawa narażać świata na niepotrzebne ryzyko katastrofy nuklearnej".

– To kwestia międzynarodowego bezpieczeństwa jądrowego, a potencjalne zagrożenie jest tutaj ogromne. Dotyczy to nas wszystkich. Dlatego po raz kolejny popieramy apel Ukrainy o demilitaryzację terytorium wokół elektrowni i domagamy się natychmiastowego wycofania Rosji z suwerennego terytorium Ukrainy – powiedział przedstawiciel USA w ONZ.

Dyplomata podkreślił, że krytyczną sytuację w elektrowni stworzyła wyłącznie Rosja. – Obecne zagrożenie jest konsekwencją niesprowokowanej i nielegalnej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wynikiem zaplanowanego przez Rosję zajęcia tej elektrowni 4 marca – powiedział DeLaurentis.

Jednocześnie zaznaczył, że Zaporoska Elektrownia Atomowa i wytwarzana przez nią energia elektryczna należą do Ukrainy. – Każda próba Rosjan odłączenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej od Ukrainy i przekierowania produkowanej przez nią energii elektrycznej do Federacji Rosyjskiej jest prowokacyjna, samolubna i krótkowzroczna – podkreślił przedstawiciel USA.

Po raz kolejny podkreślił, że Kreml jest odpowiedzialny za kryzys i tylko Federacja Rosyjska może go zakończyć. – Rosja powinna przerwać swoje lekkomyślne zachowanie i natychmiast wycofać swoje wojska nie tylko z okolic Zaporoża, ale także z całej Ukrainy – dodał amerykański dyplomata.

loader

RadioZET.pl/PAP