Zamknij

"Ryzyko użycia broni jądrowej największe od dziesięcioleci"

13.06.2022 14:50

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) zwraca uwagę na "niepokojący trend" wśród państw uzbrojonych w broń jądrową. Think tank wskazuje, że wielkość światowego potencjału nuklearnego może wzrosnąć w nadchodzących latach. SIPRI wskazuje, że rosną napięcia, w które są zaangażowane państwa posiadające broń nuklearną.

Wystrzelenie poisku nuklearnego
fot. HANDOUT/AFP/East News

Wojna w Ukrainie oraz wsparcie wojskowe Zachodu dla Kijowa zwiększyły napięcia wśród dziewięciu państw świata posiadających pociski jądrowe (Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Indii, Pakistanu, Izraela i Korei Północnej - red.). Ryzyko użycia tego rodzaju broni jest obecnie największe od dziesięcioleci - napisano w raporcie "SIPRI Yearbook 2022".

Wśród krajów zwiększających swój arsenał głowic jądrowych znalazła się Wielka Brytania, która w 2021 r. ogłosiła decyzję o zwiększeniu limitu całkowitego zapasu głowic. Jest to odwróceniem trendu, który panował od dziesięcioleci, kiedy to stopniowo zmniejszano arsenał. Oczekuje się, że globalny arsenał nuklearny wzrośnie po raz pierwszy od dziesięcioleci.

Broń nuklearna na świecie

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2021 r. – USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji – stwierdziło, że "wojny jądrowej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić". Mimo to wszyscy członkowie kontynuują rozbudowę lub modernizację swoich arsenałów nuklearnych. Wielka Brytania ma obecnie około 195 głowic jądrowych, z których 120 jest sprawnych, według szacunków naukowców z Federacji Amerykańskich Naukowców. Podczas gdy Wielka Brytania krytykowała Chiny i Rosję za brak przejrzystości nuklearnej, Wielka Brytania ogłosiła również, że nie będzie już publicznie ujawniać danych dotyczących operacyjnych zapasów broni jądrowej.

Na początku 2021 r. Francja oficjalnie uruchomiła program opracowania okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi trzeciej generacji (SSBN), podczas gdy Indie i Pakistan wydają się rozbudowywać swoje arsenały nuklearne, a oba kraje wprowadziły i nadal rozwijają nowe typy systemów przenoszenia broni jądrowej. Uważa się, że Izrael – który publicznie nie przyznaje się do posiadania broni jądrowej – również modernizuje swój arsenał nuklearny.

"Niepokojący trend"

Sztokholmski ośrodek poinformował, że łączna liczba pocisków nuklearnych w skali świata zmalała w ciągu minionego roku z 13 080 (styczeń 2021) do 12 705 (styczeń 2022). Największy potencjał atomowy posiadają Rosja (5977 głowic) i USA (5428), co stanowi ponad 90 proc. globalnego arsenału. Swoje możliwości zwiększają jednak Chiny, które rozbudowują około 300 nowych silosów rakietowych. Dotychczasowa wielkość chińskiego potencjału jądrowego była szacowana na około 350 pocisków.

- Wszystkie państwa posiadające broń atomową zwiększają lub modernizują swoje arsenały, a większość z nich zaostrza retorykę nuklearną i rolę, jaką broń jądrowa odgrywa w ich strategiach wojskowych. To bardzo niepokojący trend - ocenił Wilfred Wan, dyrektor Programu ds. Broni Masowego Rażenia SIPRI, w tegorocznym raporcie think tanku.

RadioZET.pl/ Guardian