Zamknij

Austriacy chcą opodatkować Facebooka, Twittera i Google

Redakcja
30.04.2017 18:46

Rząd w Wiedniu szuka sposobu na opodatkowanie Twittera, Google i Facebooka. Zdaniem Austriaków nie ma powodu, aby popularne witryny nie były obłożone podatkiem od towarów i usług. Austriacy próbują w ten sposób uszczelnić system podatkowy.

Austriacy chcą opodatkować Facebooka, Twittera i Google
fot. Wikipedia

Jak twierdzą austriaccy politycy portale społecznościowe, czy Google używają danych o użytkownikach do tworzenia spersonalizowanych reklam, dobrze na tym zarabiając. Zdaniem niektórych są to transakcje o charakterze barterowym, które powinny być obłożone podatkiem. - Użytkownicy płacą informacjami o sobie - uważa Andreas Schieder, szef klubu parlamentarnego Socjaldemokratów, tworzących koalicyjny rząd z konserwatywną Partią Ludową.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Rząd w Austrii planuje w ten sposób zamknąć luki podatkowe przez które według wyliczeń do skarbu państwa nie trafia 1,5 mld euro rocznie, czyli 20 proc. tego, co rząd uzyskuje z podatków od dużych firm i korporacji. – Potrzebujemy nowego podejścia, by mieć pewność, że podatki są płacone w sytuacji, kiedy ktoś osiąga przychody i zyski – komentował Schieder.

Zobacz także

Gigantyczne zarobki

Roczny przychód samego Google w 2016 r. wyniósł 25,8 mld dolarów, a należące do Google portale internetowe wygenerowały niemal 18 mld dolarów przychodu w samym IV kwartale 2016 roku. Facebook zarabia jeszcze więcej. Roczny przychód najpopularniejszego portalu społecznościowego w 2016 r. wyniósł 27,64 mld dolarów.

RadioZET.pl/Pb.pl/WirtualneMedia.pl/strz