Zamknij

Rząd Niemiec wypowiedział się na temat reparacji. Stawiają sprawę jasno

Redakcja
08.09.2017 16:03
Rząd Niemiec wypowiedział się na temat reparacji. Stawiają sprawę jasno
fot. East News

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wypowiedział się na temat reparacji dla Polski, o których coraz częściej wspomina nasz rząd. Jego zdaniem Niemcy reparacje już przekazały, a oficjalnych roszczeń reparacyjnych strona polska wciąż nie przesłała.

Zagłosuj

Czy Polska powinna dostać od Niemiec reparacje?

Liczba głosów:

Seibert podał konkretne stanowisko niemieckiego rządu w temacie reparacji. – Niemcy uznają swoją odpowiedzialności za II wojnę światową. Nie może być co do tego, także w przyszłości, żadnych wątpliwości. Niemcy przekazały reparacje o znacznych rozmiarach za ogólne szkody wojenne, także Polsce, i nadal świadczą pokaźne zadośćuczynienie za skutki nazistowskiego bezprawia – wyjaśniał w piątek rzecznik.

Polska zrezygnowała z reparacji

Stanowisko niemieckiego rządu jest jasne: Polska "zrezygnowała wiążąco" z reparacji wobec całych Niemiec i wielokrotnie potwierdzała to, między innymi w latach 1970 i 2004. – Nie ma żadnego powodu do podważania prawnomiędzynarodowych skutków rezygnacji z reparacji – mówił Seibert cytowany przez Polską Agencję Prasową.

"Niemcy nigdy nie zapomną"

Rzecznik niemieckiego rządu zapewnił, że Niemcy nigdy nie zapomną tego, co "w imieniu naszego narodu wyrządzono Polakom", i dodał, że rząd w Berlinie "będzie zawsze miał to na uwadze".

Innego zdania jest Beata Szydło – Reparacje wojenne to jest zaszłość, która musi być wyjaśniona. W tej chwili toczą się prace na poziomie parlamentarnym, czyli mówimy o tym, ta dyskusja trwa – komentowała premier RP.

Czy Polska ma szanse na reparacje? Wypowiedź się w serwisie MAM ZDANIE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz