Zamknij

Rzecznik ISIS zabity w kolejnym ataku. Był "prawą rękę" Bagdadiego

27.10.2019 20:59
Abu al-Hasan al-Muhajir
fot. Twitter.com. Na zdjęciu Abu al-Hasan al-Muhajir

Rzecznik Państwa Islamskiego Abu al-Hasan al-Muhajir został zabity w niedzielę w kolejnym ataku na północy Syrii - poinformował dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), na których czele stoją Kurdowie, Mazlum Abdi. Wcześniej Donald Trump potwierdził śmierć przywódcy Państwa Islamskiego. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Abu al-Hasan al-Muhajir został "wzięty na cel" w miejscowości Ajn al-Bajda, w północnej części prowincji Aleppo (północny zachód kraju) - podała agencja AFP. 

Dowódca SDF podał ponadto, że akcja, w której zginął Muhajir, była "kontynuacją poprzedniej operacji", która doprowadziła do śmierci szefa Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego. Abdi określił rzecznika IS jako "prawą rękę" Bagdadiego.

Jednocześnie agencja Reutera podaje, że kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które stanowią trzon SDF, poinformowały, że Muhajir został zabity we wspólnym ataku kurdyjskich i amerykańskich sił.

Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje. Trump: Zginął jak pies i tchórz

Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje. Prezydent USA Donald Trump ogłosił w niedzielę, że szef Państwa Islamskiego został zabity w trakcie operacji amerykańskich sił specjalnych w Syrii. Na koniec swojego życia szef tej organizacji terrorystycznej miał płakać i ukryć się na końcu tunelu bez wyjścia, gdzie wysadził się wraz z trójką dzieci. Po wybuchu tunel zawalił się - relacjonował prezydent USA.

Amerykański prezydent podziękował też za współpracę Rosji, Syrii, Turcji, Irakowi i syryjskim Kurdom.

Bagdadi IS kierował od 2010 roku, kiedy organizacja była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. Porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar-Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Bagdadi stał się uciekinierem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP