Zamknij

Rzecznik Putina wyśmiał apel Zełenskiego. "Europa zacznie się zastanawiać"

09.08.2022 15:03
Dmitrij Pieskow
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Dmitrij Pieskow podczas konferencji prasowej odniósł się do słów Wołodymyra Zełenskiego, który zasugerował, by wprowadzić całkowity zakaz podróżowania dla Rosjan. Rzecznik Kremla stwierdził, że apel prezydenta Ukrainy jest nieracjonalny, a Europa będzie musiała się ostatecznie zdecydować, czy chce płacić za jego zachcianki.

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla "Washington Post" zaapelował, by kraje zachodnie nałożyły zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji w celu powstrzymania aneksji ukraińskich terytoriów.

"Rosjanie powinni żyć zamknięci we własnym świecie dopóki nie zmienią swojej filozofii" – powiedział ukraiński przywódca. Zełenski podkreślił, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję są "słabe" w porównaniu z zamknięciem granic dla obywateli rosyjskich na okres jednego roku oraz całkowitym embargiem na zakup rosyjskiej energii.

Rzecznik Putina wyśmiał apel Zełenskiego

Również premier Finlandii Sanna Marin wezwała w poniedziałek Unię Europejską do wprowadzenia przepisów, ograniczających możliwość podróżowania do krajów strefy Schengen dla rosyjskich obywateli. "Krytycy takiego rozwiązania twierdzą, że dotknie ono również tych, którzy wyjechali z Rosji, ponieważ nie zgadzali się z rosyjską polityką i atakiem na Ukrainę" – napisał "Washington Post".

Do sprawy odniósł się rzecznik Putina. Dmitrij Pieskow powiedział, że nie ma mowy, aby Rosjanie byli odizolowani od reszty świata i dopytywał, czy Europa powinna nadal wspierać Zełenskiego. – Irracjonalność jego myślenia w tej sprawie wychodzi poza skalę – stwierdził. Dodał, że każda próba izolowania Rosji czy Rosjan to "proces, który nie ma perspektyw".

– Zełenski musi zrozumieć, że kraje Europy, które próbują "ukarać" Rosję, już płacą za to rachunki. Prędzej czy później Europa zacznie się zastanawiać, czy Zełenski robi wszystko dobrze i czy ich obywatele powinni płacić za jego zachcianki – mówił Pieskow.

Rosja wystrzeliła na orbitę irańskiego satelitę
4 Zobacz galerię
fot. Roskosmos/Associated Press/East News

RadioZET.pl/Interfax/PAP

C