Zamknij

Polscy biskupi wezwani do papieża. Wizyta w trybie pilnym

PAP
26.05.2021 09:50
papież Franciszek
fot. Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Polscy biskupi mają pojechać jesienią do Rzymu z wizytą „ad limina” i spotkać się z papieżem Franciszkiem. Wizyta jest organizowana w trybie pilnym - ustaliła "Rzeczpospolita".

Każdy biskup diecezjalny, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", co pięć lat jest zobowiązany do złożenia w Rzymie wizyty "ad limina Apostolorum" (do progów Apostołów). W jej trakcie hierarchowie odwiedzają watykańskie dykasterie, spotykają się także z papieżem. Jesienią do Watykanu udadzą się także polscy biskupi, jednak - jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej" – zostali wezwani w trybie pilnym, a na przygotowanie się do wizyty dostali bardzo mało czasu.

Według gazety wiadomość o przyjeździe hierarchów znad Wisły pojawiła się krótko po tym, jak u papieża Franciszka był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio (15 kwietnia). Jak powiedział "Rz" urzędnik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pennacchio nie został wezwany, ale sam prosił o spotkanie z papieżem, a w trakcie rozmowy miał przedstawić Franciszkowi krytyczny obraz sytuacji Kościoła w Polsce. Po tym spotkaniu zdecydowano o zaproszeniu nad Tybr polskich biskupów - pisze dziennik.

Pedofilia w Kościele w Polsce. "Napływa coraz więcej zgłoszeń"

Episkopat Polski oficjalnie poinformował o wizycie 14 maja. Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnił, że pismo z nuncjatury, które trafiło do Sekretariatu KEP oraz biskupów diecezjalnych, nosi datę 10 maja.

- Do Watykanu napływa coraz więcej zgłoszeń, wskazujących na zaniedbania waszych biskupów przy wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez część duchownych. To nie dziesięć czy jedenaście spraw, o których pisały media. Jest ich zdecydowanie więcej – powiedziało źródło gazety.

RadioZET.pl/PAP