Zamknij

Rzeka odsłoniła "kamień głodu". Zawiera złowieszcze przesłanie dla ludzi

17.08.2022 12:58

Tegoroczne upały i susze przekładają się na stan wody w rzekach w całej Europie. W sierpniu na czeskim odcinku Łaby doszło do znamiennego odkrycia. Woda opadła tak nisko, że oczom ludzi ukazał się "kamień głodu" ze złowieszczym przesłaniem sprzed wieków.

Kamień głodu ze złowieszczym przesłaniem dla ludzi
fot. screen Olaf Koens/Twitter.com

Upały i susze wpływają na dramatycznie niski stan wody w europejskich rzekach. W czeskim mieście Decin, leżącym blisko granicy z Niemcami, woda w rzece Łabie opadła tak nisko, że odsłoniła głaz, na którym kilkaset lat temu zawarto znamienne przesłanie.

To jeden z "kamieni głodu", czyli nietypowych głazów w rzekach, na których kilka wieków temu ówcześni mieszkańcy zawierali złowieszczą prognozę. Gdy woda opadnie maksymalnie nisko, z kamieni można odczytać zapowiedź zbliżającej się klęski suszy.

Rzeka odsłoniła "kamień głodu". "Jeśli mnie zobaczysz, zapłacz"

Jedno z takich przesłań stało się widoczne dla ludzi w rzece Łaba w czeskim mieście Decin. Ostatnio woda opadła tak nisko w 2018 roku, ale niemiecki reporter RTL Olaf Koens podał 11 sierpnia, że przesłanie jest widoczne również w obecnym roku. "Jeśli mnie zobaczysz, zapłacz" – głosi tekst na głazie.

Na innych kamieniach, które zostały odsłonięte przez niski poziom wody w rzekach, znajdowały się zapisane lata skrajnych suszy, które – ku przestrodze przyszłych pokoleń - zostały wyryte na głazach. Ich pojawianie się ma w dobitny sposób pokazać skalę suszy. Na zdjęciach pojawia się np. rok 1616.

Sprawa nabrała w 2022 roku szerszego wydźwięku dzięki użytkownikom mediów społecznościowych, którzy przekazują dalej wpis z głazem w czeskim Decinie i niskim poziomem wody w Łabie. Tylko jeden post użytkownika uzyskał na Twitterze blisko 90 tys. polubień i został prawie 25 tys. razy podany przez kolejnych użytkowników. 

RadioZET.pl/Twitter.com