Zamknij

Rzeka odsłoniła "kamień głodu". Zawiera złowieszcze przesłanie dla ludzi

17.08.2022 12:58
Kamień głodu ze złowieszczym przesłaniem dla ludzi
fot. screen Olaf Koens/Twitter.com

Tegoroczne upały i susze przekładają się na stan wody w rzekach w całej Europie. W sierpniu na czeskim odcinku Łaby doszło do znamiennego odkrycia. Woda opadła tak nisko, że oczom ludzi ukazał się "kamień głodu" ze złowieszczym przesłaniem sprzed wieków.

Upały i susze wpływają na dramatycznie niski stan wody w europejskich rzekach. W czeskim mieście Decin, leżącym blisko granicy z Niemcami, woda w rzece Łabie opadła tak nisko, że odsłoniła głaz, na którym kilkaset lat temu zawarto znamienne przesłanie.

To jeden z "kamieni głodu", czyli nietypowych głazów w rzekach, na których kilka wieków temu ówcześni mieszkańcy zawierali złowieszczą prognozę. Gdy woda opadnie maksymalnie nisko, z kamieni można odczytać zapowiedź zbliżającej się klęski suszy.

Rzeka odsłoniła "kamień głodu". "Jeśli mnie zobaczysz, zapłacz"

Jedno z takich przesłań stało się widoczne dla ludzi w rzece Łaba w czeskim mieście Decin. Ostatnio woda opadła tak nisko w 2018 roku, ale niemiecki reporter RTL Olaf Koens podał 11 sierpnia, że przesłanie jest widoczne również w obecnym roku. "Jeśli mnie zobaczysz, zapłacz" – głosi tekst na głazie.

Na innych kamieniach, które zostały odsłonięte przez niski poziom wody w rzekach, znajdowały się zapisane lata skrajnych suszy, które – ku przestrodze przyszłych pokoleń - zostały wyryte na głazach. Ich pojawianie się ma w dobitny sposób pokazać skalę suszy. Na zdjęciach pojawia się np. rok 1616.

Sprawa nabrała w 2022 roku szerszego wydźwięku dzięki użytkownikom mediów społecznościowych, którzy przekazują dalej wpis z głazem w czeskim Decinie i niskim poziomem wody w Łabie. Tylko jeden post użytkownika uzyskał na Twitterze blisko 90 tys. polubień i został prawie 25 tys. razy podany przez kolejnych użytkowników. 

RadioZET.pl/Twitter.com

C