Rzym wypowiada wojnę mewom. „Są ogromne, spasione”

Redakcja
06.09.2018 14:24
Rzym wypowiada wojnę mewom. „Są ogromne, spasione”
fot. Pixabay

W Rzymie będą specjalne kosze na śmieci zabezpieczone przed mewami – zapowiedziały władze. Ogromne ptaszyska żerują w poszukiwaniu odpadków, a o ich inwazji napisał ostatnio dziennik „The New York Times”, co zmobilizowało władze do tego, by rozwiązać problem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Włoskie media zauważają, że po raz kolejny powraca sprawa brudu i bałaganu na ulicach Wiecznego Miasta.

Tym razem dyskusję i falę krytyki wywołał artykuł w nowojorskiej gazecie, w którym opisano stolicę w szponach gigantycznych ptaków polujących na jedzenie i demolujących kosze oraz pojemniki na odpadki.

Zobacz także

„W Rzymie mewy robią to, co chcą” – podkreślono w artykule.

Przytoczone w nim zostały opinie ekspertów, którzy inwazję mew na Rzym wiążą z zamknięciem przed pięciu laty peryferyjnego wysypiska śmieci, największego w Europie. Stamtąd, dodał, przeniosły się do miasta.

Burmistrz Virginia Raggi, zabierając głos w tej dyskusji, oświadczyła: „Musimy odzyskać dumę z tego, że jesteśmy rzymianami”.

Następnie zapewniła: „Zakasaliśmy rękawy i robimy wszystko, by przywrócić miastu splendor, na jaki zasługuje”. 

– Zgadzamy się z krytyką, która nam pomaga, a odrzucamy tę, która tylko nas niszczy – dodała burmistrz Rzymu. Zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu złożonego z ochotników i strażników miejskich do walki z brudem.

Ornitolodzy szacują, że w rejonie metropolii żyje około 10 tysięcy mew. Są one ogromne, wręcz – jak mówią rzymianie – spasione, bo jedzenia mają na ulicach wszędzie pod dostatkiem.

Przedstawiciele władz miejskich przyznali, że rozważają możliwość wysterylizowania tych ptaków.

Na razie szefowa wydziału do spraw ochrony środowiska w magistracie Pinuccia Montanari ogłosiła, że trwają tam prace nad projektem nowych żeliwnych koszy na śmieci, tak zabezpieczonych, by mewy nie mogły w nich grasować i by nie dziurawiły worków na odpadki.

Pierwsze takie kosze mają pojawić się w historycznym centrum.

RadioZET.pl/PAP/BM