Zamknij

Księża skazani za gwałty na uczniach. "Kościół chce ukryć nadużycia"

26.11.2019 12:05
Ksiądz gwałt
fot. ANDRES LARROVERE/AFP/East News (2)

Sąd w Argentynie skazał dwóch katolickich księży za wielokrotne znęcanie się i gwałcenie niesłyszących uczniów – podaje BBC. Argentyńczyk Nicola Corradi i Włoch Horacio Corbacho trafią do więzienia, odpowiednio na 45 i 42 lata, jeśli wyrok uprawomocni się.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Księża molestowali uczniów w latach 2005-2016. Do zdarzeń dochodziło w Instytucie Antonio Provolo w Lujan de Cuyo na wschodzie Argentyny. Po wyjściu na jaw tej sprawy, szkoła została zamknięta.

Zobacz także

Sędziowie uznali dziś oskarżonych księży za winnych 20 nadużyć, w tym dziesięciu gwałtów na byłych uczniach. W specjalistycznym ośrodku szkoliły się niesłyszące dzieci. Dziś, w dzień wyroku, dorosłe już ofiary nie ukrywały łez wzruszenia.

Oskarżeni do końca twierdzili, że są niewinni. Na dzisiejszy wyrok przybyli w ponurym nastroju. Sędziwy, 83-letni ks. Corradi przybył na wózku inwalidzkim. Odmówił składania zeznań przed sądem.

Cieszę się, bardzo dziękuję za walkę, wszyscy nas wspierali. To zmieniło moje życie

26-letnia Vanina Garay, jedna z ofiar księży, cyt. BBC

"Kościół chce ukryć nadużycia"

Dzisiejszy wyrok bliscy ofiar traktują jako zwycięstwo sprawiedliwości i przerwanie tabu dotyczącego grzechów ludzi kościoła.

- Kościół próbuje ukryć te nadużycia. Ale ci kapłani gwałcili i wykorzystali nasze dzieci. Nasze głuche dzieci! Dziś kończy się tabu w tej sprawie – powiedział ojciec jednej z ofiar, cytowany przez „Washington Post”.

Papież Franciszek nie odniósł się publicznie do sprawy molestowania przez wspomnianych księży. Watykan wysłał natomiast do Argentyny dwóch księży mających zweryfikować tę sprawę.

EN_01403985_2154
fot. ANDRES LARROVERE/AFP/East News
EN_01403985_2183
fot. ANDRES LARROVERE/AFP/East News

RadioZET.pl/BBC/Daily Mail