Zamknij

Świat wstrząśnięty atakiem na prezydenta Adamowicza

Redakcja
14.01.2019 10:14
Świat wstrząśnięty atakiem na prezydenta Adamowicza
fot. PAP

Z całego świata napływają do Gdańska słowa wsparcia dla bliskich, przyjaciół i zwolenników Pawła Adamowicza. Prezydent miasta walczy o życie w szpitalu. Szybkiego powrotu do zdrowia życzył mu m.in. burmistrz Londynu. O brutalnym ataku podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy piszą też licznie zagraniczne media.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Burmistrz Londynu Sadiq Khan napisał na Twitterze, że „jest zszokowany” wiadomością o ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Jestem zszokowany doniesieniami o ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza” – napisał na Twitterze burmistrz Londynu Sadiq Khan. Wyraził też „solidarność z miastem” oraz „z rodziną i zwolennikami” prezydenta.

„Wszystkiego dobrego dla rodziny, przyjaciół i zwolenników Pawła Adamowicza” – dodał brytyjski parlamentarzysta Chris Bryant.

Oburzenie atakiem na prezydenta Gdańska wyraził też Frans Timmemans.

„Jestem przerażony tym brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza” – napisał wiceszef Komisji Europejskiej.

„Panie prezydencie, drogi Pawle Adamowiczu jesteśmy całym sercem z Tobą i Twoimi bliskimi” - podkreślił z kolei szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i zapewnił o modlitwie.

Były premier Włoch i były burmistrz Florencji Matteo Renzi podkreślił po niedzielnym ataku, że „ostrze tego noża zraniło samą ideę Europy”.

Zobacz także

O ataku na prezydenta Gdańska donoszą media na całym świecie, m.in. w Indiach, Chinach, Nowej Zelandii, Izraelu, Rosji czy Stanach Zjednoczonych.

„Atak zaszokował kraj i wstrzymał regularną partyjną wojnę wokół charytatywnej akcji” – napisał portal Politico.

The Times of Israel wspomina, że Adamowicz zawsze okazywał solidarność ze społecznością żydowską.

„Kiedy w ubiegłym roku w miejskiej synagodze w Gdańsku wybito okna, stanowczo potępił akt wandalizmu” – piszą autorzy.

„Jako prezydent jest postrzegany jako postępowy, wspiera prawa osób LGBT i tolerancję dla mniejszości” – piszą z kolei portale w Nowej Zelandii czy Turcji.

Zobacz także

South China Morning Post przypomina z kolei,  że do podobnego ataku na tle politycznym doszło w 2010 roku w Łodzi, kiedy z rąk Ryszarda C. zginął działacz Prawa i Sprawiedliwości Marek Rosiak.

„Wówczas Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji a Jarosław Kaczyński winę zrzucał na ‘atmosferę nienawiści’ pod rządami Platformy Obywatelskiej” – czytamy artykule.

Zobacz także

RadioZET.pl/JŚ