Zamknij

Salmonella w polskim mięsie sprzedawanym w czeskim Lidlu

Redakcja
10.03.2017 14:02
Salmonella w polskim mięsie sprzedawanym w czeskim Lidlu
fot. /www.szpi.gov.cz

W opakowaniach mięsa mielonego z Lidla, pochodzącego od polskiego producenta, znaleziono salmonellę – poinformowała Czeska Inspekcja Rolnictwa i Żywności.

Mowa o paczkach zmieszanej wołowiny i wieprzowiny. Jak podaje portal novinky.cz, miały one datę przydatności do spożycia 5 marca. Inspekcja postanowiła ostrzec klientów. Wystosowała komunikat, w którym przypomina, że nawet niska temperatura nie zabija bakterii salmonelli – także mięso przetrzymywane w lodówkach czy zamrażarkach nie jest więc bezpieczne.

Czesi wycofali polską herbatę ze sklepów

Czeskie media podały, że producentem mięsa są polskie zakłady mięsne Henryk Kania. Zapowiedziano także wszczęcie postępowania przeciwko dystrybutorowi, co może zakończyć się karą pieniężną dla polskiego producenta. Nie wiadomo jednak, czy winny rzeczywiście jest producent czy np. sklepy, w których mogło dojść do złego przechowywania mięsa. Mogło ono być przechowywane w niewłaściwy sposób także w transporcie.

Oświadczenie producenta

Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A., natychmiast po otrzymaniu informacji o stwierdzonej niezgodności mikrobiologicznej w produkcie wytwarzanym w oddziale Spółki z siedzibą w Mokrsku, podjęły niezbędne działania weryfikacyjne w zakładzie produkcyjnym. Firma przeprowadziła już identyfikację dostawców surowca oraz przeanalizowała wyniki badań mikrobiologicznych w kierunku obecności bakterii salmonelli, po których to sprawdzeniach nie stwierdzono niezgodności. Przeanalizowano również wyniki badań czystościowych z okresu pobierania prób, co również nie wykazało uchybień. W zakładzie produkcyjnym nie jest wykorzystywany surowiec drobiowy, który jak powszechnie wiadomo może stanowić rezerwuar dla bakterii Salmonella.

Jak uchronić się przed Salmonellą?

 Czeska Inspekcja Rolnictwa i Żywności poprosiła klientów o to, by jak najszybciej zwrócili mięso do sklepów. O sprawie piszą wszystkie najważniejsze czeskie media.

Zrzut ekranu 2017-03-10 o 14.00.59

ZOBACZ TEŻ: Powstała doustna szczepionka przeciw Salmonelli

RadioZET.pl/SI