Zamknij

Tajemniczy samolot bez pasażerów odleciał z Rosji do Wenezueli [NOWE FAKTY]

Redakcja
30.01.2019 15:21
samolot do wenezueli
fot. shutterstock

W poniedziałek z lotniska Wnukowo w Moskwie odleciał do Caracas samolot bez pasażerów, ale z dwiema załogami. Rosyjskie media zwróciły na niego uwagę, bo był to rejs czarterowy linii Nordwind Airlines, która nigdy dotąd nie latała w tym kierunku. Według wenezuelskiego parlamentarzysty José Guerry samolotem ma zostać wywiezione 20 ton złota.

Wenezuelski parlamentarzysta José Guerra oskarżył kierownictwo banku centralnego o próbę wywiezienia do Moskwy 20 ton złota z krajowych rezerw. Według niego złoto ma być wywiezione samolotem, który w tajemniczych okolicznościach i bez pasażerów wylądował na lotnisku Simona Bolivara pod Caracas. 

Zobacz także

Guerra nie przedstawił na to żadnych dowodów, powołał się jedynie na informację otrzymaną od pracowników Banku Centralnego Wenezueli (BCV), w którym sam kiedyś pracował. „Otrzymaliśmy informację: »Boeing 777, który przyleciał z Moskwy, obecnie znajduje się na miejscu postojowym stołecznego lotniska. Na jego pokładzie z kraju planują wywieźć do Rosji 20 ton złota z państwowych rezerw...« Zwróciliśmy się do kierownictwa banku centralnego o wyjaśnienie tego, co się dzieje. To złoto nie jest własnością Calixto Ortegi (szefa banku centralnego), to własność publiczna” – powiedział Guerra.

Zagadkowy lot przyciągnął uwagę mediów po doniesieniach o pojawieniu się w Wenezueli najemników z Rosji. Według agencji Reutera mieli oni wzmocnić ochronę prezydenta Nicolasa Maduro. Władze Rosji zaprzeczyły tym doniesieniom.

Zobacz także

Według danych Światowej Rady Złota wenezuelskie rezerwy złota sięgały na koniec trzeciego kwartału 2018 roku 161 ton. W Banku Anglii wenezuelskie władze przechowują 15 proc. państwowych rezerw o wartości około miliarda dolarów.

RadioZET.pl/PAP/MK