Zamknij

"Samolot marynarki USA zagroził pokojowi. Żołnierze pozostają w gotowości"

25.06.2022 10:04

Samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia USA. Chińskie wojsko potępiło ten przelot, oceniając, że zagroził pokojowi i stabilności.

P-8A Poseidon
fot. Shutterstock

Chiny twierdzą, że mają zwierzchnictwo nad Cieśniną Tajwańską, podczas gdy Stany Zjednoczone i demokratycznie wybrany rząd Tajwanu podkreślają, że zgodnie z prawem są to wody międzynarodowe.

"Samolot marynarki USA zagroził pokojowi"

Przelot amerykańskiego samolotu zwiadowczego typu P-8A Poseidon był demonstracją zaangażowania USA w sprawę "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" – poinformowało dowództwo armii USA w regionie. Dzień wcześniej 22 chińskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

Według chińskiego wojska obecność amerykańskiego samolotu miała na celu zakłócenie sytuacji, zagroziła pokojowi i stabilności w regionie. – Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają, a ich żołnierze pozostają w gotowości – oświadczył rzecznik dowództwa wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), pułkownik Shi Yi.

Władze w Pekinie uznają Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. USA, podobnie jak większość państw świata, nie utrzymują z Tajwanem formalnych relacji dyplomatycznych, ale sprzeciwiają się próbom jednostronnej zmiany status quo i uchodzą za największego sprzymierzeńca i dostawcę broni na wyspę.

loader

RadioZET.pl/PAP