Zamknij

Samuel L. Jackson i Magic Johnson pomyleni z imigrantami

Redakcja
22.08.2017 16:09
Samuel L. Jackson i Magic Johnson pomyleni z imigrantami
fot. Twitter

Magic Johnson i Samuel L. Jackson to postacie, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Obydwaj gościli niedawno w Toskanii, gdzie zostali sfotografowani tuż po zakupach. Jeden z włoskich dziennikarzy umieścił na Facebooku ich zdjęcie z komentarzem sugerującym, że to imigranci. Mem błyskawicznie rozszedł się po sieci.

Luca Bottura, włoski dziennikarz, nie przypuszczał chyba, że jego "żart" wywoła takie zamieszanie. Zdjęcie Magica Johnsona i Samuela L. Jacksona odpoczywających na ławce po luksusowych zakupach z podpisem sugerującym, że to imigranci, którzy w markowych sklepach wydają swoje 35 euro, błyskawicznie zostało podchwycone przez włoskich internautów. Niestety, udostępniający je ludzie nie wiedzieli, że był to jedynie "eksperyment społeczny" i nie rozpoznali na fotce światowej sławy aktora oraz koszykarza.

21567

- Udostępnij to zdjęcie, jeśli się oburzasz - zachęcał w komentarzu Bottura. Tak też się stało i mem rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych. Widząc rosnące wzburzenie w sieci autor zamieszania napisał na Facebooku komentarz.

- Mem został udostępniony tysiące razy, ale tylko 40 procent ludzi zrozumiało tę prowokację, 30 procent było poruszonych, a 20 procent stwierdziło, że to rasizm i że nie rozpoznałem Samuela Jacksona i Magica Johnsona (nie ujawnię, co uważa 10 procent).

Wśród udostępniających była znana włoska modelka pochodzenia chorwackiego - Nina Moric, która przyłączyła się do wylewania żalu o jawną niesprawiedliwość, że imigranci za cudze pieniądze kupują markowe ubrania. Wkrótce, kiedy zorientowała się, że była to prowokacja, stwierdziła, że wiedziała o tym i celowo sprawę przedstawiła w taki sposób. Napisała, że jej zdaniem "eksperyment" ten świetnie pokazuje, że ludzie używają mediów społecznościowych do "potwierdzania swoich uprzedzeń, niezależnie od prawdy. Nikt z nas nie jest na to uodporniony". Podobnych osób, które "dały się nabrać", były tysiące.

Do tej pory ani Samuel L. Jackson, ani Magic Johnson nie skomentowali zamieszania.

RadioZEt.pl/Independent/SA