Zamknij

Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji

Redakcja
28.06.2017 14:08

Państwa członkowskie UE przedłużyły formalnie sankcje gospodarcze wobec Rosji o kolejne pół roku. Decyzja została zawarta formalnie w środę – poinformowała Rada Unii Europejskiej w swoim komunikacie.

Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji
fot. PAP

Przedłużenie sankcji nałożonych na Rosję jest formalnie możliwe dzięki decyzji podjętej podczas szczytu w Brukseli. Stało się to po rekomendacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydentowi Francji Emmanuela Macrona.

Utrudnienia dla Rosji

Sankcje dotyczą kilku aspektów: sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Wymiana handlowa, czy dostęp do kapitału dla rosyjskich banków i państwowych firm jest od 2014 r. skutecznie utrudniany przez Brukselę.

Miały trwać przez rok

Obecnie sankcje gospodarcze obowiązują do końca stycznia 2018 r. Początkowo miały one się skończyć po roku, czyli 31 lipca 2014 r. Było to odpowiedzą wspólnoty na działania rosyjskich wojsk na Krymie i we wschodnich rejonach Ukrainy. We wrześniu 2014 r. sankcje zostały przez UE zaostrzone. Kolejną decyzją było uzależnienie ich od decyzji o pełnym wdrożeniu porozumień mińskich, co miało nastąpić do końca 2015 r. Ponieważ tak się stało, Unia przedłuża sankcje co pół roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz